Turizmin başkenti Antalya, Ramazan Bayramı tatilinde milyonlarca vatandaşlığa ev sahipliği yaptı. Bayram tatilinin sona ermesiyle boşalmaya başlayan kentte tekrar hareketlilik başladı. Antalya’da yapılacak dev organizasyon nedeniyle 20 ülkeden binlerce iş insanı uçak uçak kente akın etmeye başladı. İşte detaylar…

DEV FUAR İÇİN AKIN AKIN ANTALYA’YA GELİYORLAR

Deri sektöründeki ihracatın çok önemli bir bölümünün gerçekleştirildiği Antalya Leather&Fur Fashion Fuarı, 20'nin üzerinde ülkeden katılım ve 1300’ün üzerinde alıcıyla 16-19 Mayıs tarihlerinde 12’nci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Sektörün ana pazarı olan Rusya'ya uygulanan ambargolara rağmen fuara katılımcı talebinin çok yüksek olduğunun bilgisini paylaşan Türkiye Deri Konfeksiyoncuları Derneği (TDKD) Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sarıgül, bu yıl Avrupa Birliği ülkelerinden yoğun katılım beklediklerini belirtti. 

TÜRK DERİCİSİ AMERİKA PAZARINI ZORLUYOR

2024 yılında ilk iki ayda ihracatta düşüşler yaşandığını kaydeden TDKD Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sarıgül Kore, Amerika ve Brezilya'nın hedef pazarlar içinde olduğunu belirtti. Sarıgül, "Pazarlama konusunda olabilecek bütün pazarları zorluyoruz. Pazar çeşitliliğini artırmamız gerekiyor. Bizim esas ana pazarlarımız kuzey ülkeleri, Avrupa'nın soğuk geçen yerleri, Rusya, Ukrayna. Rusya'daki azalmayı ikame edebilecek tek ülke Amerika. Amerika pazarını çok zorluyoruz" dedi.

20'Yİ AŞKIN ÜLKEDEN UÇAK UÇAK KATILIM 

Sektörün yaklaşık yüzde 50 ihracatının gerçekleştiği fuarın, pandemi dahil kesintisiz devam ettiğinin altını çizen Cengiz Sarıgül, bu yıl Avrupa Birliği ülkelerine ağırlık verdiklerini ve katılımcı ülkeler konusunda bir şirketten danışmanlık aldıklarını belirterek başta Almanya, Avusturya, Hollanda, Fransa, Polonya, Yunanistan, Romanya, Sırbistan, Amerika, Rusya, Ukrayna, Kazakistan, Özbekistan olmak üzere 20'yi aşkın ülkeden uçak uçak katılımcı beklediklerini ifade etti.

RUSYA VATANDAŞLARI ANTALYA’YA AKIN EDİYOR

Sektörün ana pazarı olan Rusya'da uygulanan ambargolara rağmen fuara katılımcı talebinin çok yüksek olduğunu ve Rusya vatandaşlarının akın akın Antalya’ya geldiği bilgisini paylaşan Sarıgül,  "Rusya ile ihracatımızda savaşın etkisiyle ciddi düşüşler yaşıyoruz. Uygulanan ambargodan dolayı resmi para gelişinde çok sıkıntı var. Bu durum ihracatımızın düşmesine sebep oldu. Rusya'dan fuara anormal derecede bir ilgi ve yoğun talep var. Rusya kanadından gelecek müşteriyi eliyoruz. Orada daha seçici oluyoruz. Bu yıl fuarda yapacağımız yeniliklerle nokta atış alıcıları getireceğiz. Fakat Avrupa'dan gelen talepleri olumlu karşılıyoruz ve alıcı olan herkesi kabul edeceğiz" dedi.

ANTALYA’YA ÖZEL ÜRETİM 

Sektörün şu an sadece turizm beldelerine özellikle Antalya'ya üretim yaptığını ifade eden Sarıgül, "İhracatın yavaşlaması sektörü zora soktu. Üyelerimizden, özellikle Eski Sovyetler diye adlandırdığımız yerlere çalışanlar için şu anda bir durağan dönem söz konusu. Fuarla birlikte gelecek siparişlerle yeniden ihracatın artışa geçeceğini düşünüyoruz. Özellikle Ukrayna pazarı sektörümüz için çok önemli bir noktadaydı. Avrupa'ya açılan kapımızdı. Ürün çeşitliliğini artırdık. Artık her mevsimde giyilecek deriler üretiyoruz. Ürünlerimizi Avrupalı da giyiyor, Türk de giyiyor, Rus da giyiyor, Arap Ülkelerinden bile alan var“ ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE, DÜNYA MARKASI OLDU 

Dünyada deri modasına yön verdiklerinin altını çizen Sarıgül, "Deriden her şeyi yapıyoruz artık, deride dünyada rakibimiz yok. Hindistan, Pakistan, Bangladeş gibi ülkeler fiyat odaklı ama biz moda yapıyoruz.  Bugün çok iyi çantalar, ayakkabılar üreten bir ülkeyiz. En büyük markaların derileri Türkiye'de yapılıyor. İhracatta yaşanan düşüşü pazar çeşitliliğini artırarak telafi etmek için çalışmalara hız vereceğiz" dedi.


 

Kaynak: HABER MERKEZİ