Türbülanslar genellikle hava akımlarının uçağın kanatlarına farklı açılarda gelmesiyle oluşuyor. Bu durum, hava akımlarının dalgalanması ve çeşitli coğrafi etkenlerle etkileşime girmesiyle tetiklenebilir. Toros Dağları gibi yüksek coğrafi bölgeler, özellikle Antalya gibi noktalarda türbülans oluşumunu artıyor. İstanbul Aydın Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Pilotaj Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Salim Kurnaz, konuyla ilgili merak edilenleri yanıtladı.

TÜRBÜLANSA GİREN UÇAKTA YAŞAMINI YİTİRMİŞTİ 

Son dönemde sıkça yaşanan türbülans olayları, özellikle uçak korkusu olanların endişelerini artırdı. İstanbul Aydın Üniversitesi'nden Dr. Salim Kurnaz, türbülansın nasıl oluştuğunu ve bu durumla başa çıkmanın yollarını açıkladı. İlk önce Londra-Singapur seferini yapan yolcu uçağında 1 kişinin hayatını kaybetmesi ve 104 kişinin yaralanması, daha sonra İstanbul-İzmir seferini yapan uçakta bir kabin memurunun vücudunda kırıklar meydana gelmesi, son olarak da Doha-Dublin seferini yapan uçakta 12 kişinin yaralanmasının ardından türbülansla ilgili korkular arttı. 3 türbülans olayından 2’sinin Türkiye üzerinde yaşanması da gözleri uzman açıklamalarına çevirdi.

Welcome To Antalya Havalimanı

TÜRBÜLANS UÇAĞIN DÜŞMESİNE SEBEP OLUR MU?

Uçak korkusu yaşayanlar için bilinmesi gereken bir başka önemli nokta ise, türbülansların uçağın düşmesine neden olmadığıdır. Dr. Kurnaz, türbülans sırasında emniyet kemerinin bağlı olmaması durumunda yaşanan ciddi yaralanmalara dikkat çekiyor. Son yaşanan türbülans olaylarının yaz dönemine denk gelmesi, Dr. Kurnaz'a göre normal. Sıcak ve soğuk hava akımlarının etkileşimine bağlı olarak türbülans oluşumu doğal bir süreç... Türkiye'nin coğrafi konumu, bu tür olayların sıklığını etkileyebilir ancak riskin bölgesel olduğunu vurguluyor. Türbülansla başa çıkmak için en önemli tedbir, uçuş boyunca emniyet kemerini bağlı tutmak. Dr. Kurnaz, yolcuların türbülansın sadece geçici bir durum olduğunu akıllarında tutmalarını ve sakin kalmalarını öneriyor. Bu sayede ani türbülans durumlarında etkilenme riski en aza indirilmiş olur.

O Uçak 17 Yaşındaki Genç Için Havalandı 3

Kaynak: İHA