Yapılan toprak ve su analizlerinin yanı sıra Gaziantep, Siirt ve Mardin'deki üreticilerle de görüşüldü. Bölgeden getirilen fidanlar deneme amaçlı dikildi ve iklime uyum sağladığı gözlendi. İlçede 1 dekar için 20 fidan hibe verilmesiyle ilgili proje başlatan büyükşehir belediyesi, geçen yıl 8 bin fidan dağıttı. Üreticilere bakım ve yetiştirmeyle ilgili gerekli desteği de sağlayan belediye, verim alan üreticilerin geri dönüşlerinden sonra hibe miktarını artırdı.

‘ÇİFTÇİMİZ BU İŞE ÇOK İLGİ GÖSTERDİ’ 

Bu yıl sırada bekleyen 500 üretici olduğunu anlatan Antalya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı Bitkisel Üretim ve Eğitim Şube Müdürü Saadet Tuğrul Ay, “İnceleme yaptık ve üzerine düşündük. Gaziantep ve çevresindeki bahçeleri inceledik. İklim ve toprak yapısının uyumuna bakarak çalışmayı başlattık. Bu yıl 3'üncü kez fidan dağıtımı yapacağız. Çiftçimiz bu işe çok ilgi gösterdi" dedi.

‘HİÇ SULAMADAN YETİŞEN BİR TÜR BU DİKTİĞİMİZ FİDANLAR’

Asıl hedeflerinin kurak bölgelerdeki arazilerin değerlendirilmesi olduğunu söyleyen Saadet Tuğrul Ay, “Hiç ekim yapılmayan alanların değerlendirilmesini amaçlıyoruz. Hiç sulamadan yetişen bir tür bu diktiğimiz fidanlar. İklim değişikliği ve kuraklık ana sorunumuz. Bizdeki iklim daha nemli ve toprağımız daha verimli. Antep fıstığının burada Gaziantep ve Şanlıurfa'ya nazaran daha rahat yetiştiğini gördük. Çiftçimiz yoğun ilgi gösteriyor" diye konuştu.

‘500 ÇİFTÇİMİZ SIRADA BEKLİYOR’

1 dekarlık alanda sulama imkanı varsa 20, yoksa 12 fidan diliyor. 1 dekarda 1 erkek fidanla tozlaşma sağlanabiliyor. Meyve verimi 7'nci yılında tam seviyeye geliyor ve yaş- kuru olarak iki şekilde pazara sunulabiliyor.Geçen seneki fiyatlarla 1 dekarlık alanda çiftçinin masraflar hariç 150 bin lira kazandığını ve Gaziantep'te 10 yılda tam seviyede ürün verir hale gelen ağacın, Antalya'da 7 yılda bu aşamaya geleceğini belirten Ay, “8 bine yakın fidan verdik. 500 çiftçimiz sırada bekliyor. 1 dekardan az olan arazilere vermiyoruz. Talep giderek artıyor" dedi.

‘AĞAÇTA MEYVELERİ GÖRÜNCE SEVİNİYORUM’ 

Üretici Ali Şevkan (52) ise 35 yıldır çiftçilik yaptığını ve denemek için diktikleri fidanlardan verim almaya başladığını anlatarak, “İklim şartları uydu. Çok güzel oluyor şu anda. Bakımı ve budamasının iyi olması lazım. Ağaçta meyveleri görünce seviniyorum. Geçen sene az vermişti, yedik tadı da çok güzeldi" diye konuştu.

Kaynak: DHA