Antalya Devlet Opera ve Balesi, Şubat ayında prömiyerini gerçekleştirdiği ve kapalı gişe sahnelenen romantik balenin en önemli başyapıtlarından ‘Giselle’ balesini 7 Mart Perşembe ve 9 Mart Cumartesi akşamları saat: 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde bu sezon son kez sahneleyecek.

AŞKIN BALESİ ‘GİSELLE’NİN KONUSU

Konusunu büyük Alman şair Henrich Heine’nin ‘Almanya Üzerine’ adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alan Giselle balesi, Fransız besteci Adolphe Adam’ın müzikleri üzerine Jean Coralli  ve Jules Perrot’un koreografisi ile sahneye koyuluyor. Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen eserde Antalya Devlet Opera ve Balesi orkestrasını şef Pavel Petrenko yönetirken eserin başkemancılığını Sibel Aydın üstleniyor. 

‘İmkânsız aşk’, ‘zengin erkek – fakir kız’ gibi dramatik konuları ve ikinci perdede gerçek dışı, fantastik olayları anlatırken gerek koreografide gerekse görsellikle seçilen estetik dil sayesinde, romantik balenin baş yapıtlarından biri hâline gelen Giselle balesinin dekor tasarımı Çağda Çitkaya, kostüm tasarımı Nursun Ünlü ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Antalya’da karayoluyla ulaşımın yapılamadığı tek yer… On binlerce turistin ilgi odağı Antalya’da karayoluyla ulaşımın yapılamadığı tek yer… On binlerce turistin ilgi odağı

Doğaüstü ögelerle dolu olan Giselle balesi, dans etmeyi çok seven, genç ve güzel, bir o kadar da utangaç Giselle adında bir köylü kızı ile kendisini ona ‘Loys’ adlı bir çiftçi olarak tanıtan ve Giselle’e delicesine âşık olan Kont Albrecht’in hikâyesini konu alıyor.

Kaynak: HABER MERKEZİ