Antalya Devlet Opera ve Balesi, 23 Mart Cumartesi saat 20.30’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde dünyanın en ünlü opera klasiklerinden Tosca eserinin prömiyerini gerçekleştirdi. Opera literatüründe üç başrol oyuncusunun da ölüme gittiği ender yapıtlardan biri olan Giacomo Puccini’nin 3 perdelik bu ölümsüz eseri Atatürk’ün en çok sevdiği operalardan biri olma özelliğini de taşıyor. Tosca operası prömiyerin ardından 26 Mart Salı ve 28 Mart Perşembe akşamları saat 20.30’da tekrar sahnelenecek.

BOŞ KOLTUK KALMADI

Haşim İşcan Kültür Merkezi'ndeki opera sahnesinde prömiyeri gerçekleşen 'Tosca' operasına, yerli ve yabancı izleyicilerin yoğun ilgisi oldu, salonda oturacak boş koltuk kalmadı. 'Dramatik opera' denilince ilk akla gelen eserlerden biri olan 'Tosca', üç bölümden oluşan perdelerini Yiğit Günsoy'un rejisi, ünlü İtalyan Orkestra Şefi Lorenzo Castriota'nın yönetimiyle açtı.

TOSCA VE RESSAM SEVGİLİSİNİN HİKÂYESİ

Konusu 1800'lü yılların Roma'sında geçen eserde, kıskançlığına yenik düşen Tosca'nın ve ressam sevgilisi Cavaradossi'nin hikayesi opera dilinde anlatılıyor. Scarpia'nın entrikalarla ayırmaya çalıştığı Tosca ile Cavaradossi, acımasız Polis Şefi Baron Scarpia'nın oyununa yenik düşüyor.

ESERDE GÜÇLÜ KADRO

'Tosca' operasında 'Tosca' rolünü Nurdan Küçükekmekçi, Serap Demirhan, Bilge Yılmaz, 'Cavaradossi' rolünü Koray Damcıoğlu, Burak Pektaş ve Göksay Yaran, 'Scarpia' rolünü Umut Akça, Serhat Konukman, 'Angelotti' rolünü Alaaddin Ataseven, Yusuf Yıldız, 'Sagrestano' rolünü Onur Alpaslan, Taner Ölçen, 'Spoletta' rolünü Dağhan Ergün, Mustafa Özşamlı, 'Sciarrone' rolünü Toygarhan Atuner, Yusuf Yıldız dönüşümlü seslendiriyor.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Göz kamaştıran dekor ve kostüm tasarımını Gülden Sayıl'ın, ışık tasarımını Mustafa Eski'nin hazırladığı 'Tosca' eserinde Antalya DOB Korosu'nun şefliğini Mahir Seyrek üstlenirken, eserin başkemancısı ise orkestra sanatçısı Fahrettin Arda oldu. Eserde çocuk korosunu ise Sinem Ulusoy yönetiyor. 'Tosca' operası ayakta dakikalarca alkışlandı. Eser, 26 Mart Salı, 28 Mart Perşembe akşamları da sahnelenecek.

Tarihe yön verenlerin hepsi erkek değildi! Tarihe yön verenlerin hepsi erkek değildi!


 
 

Kaynak: DHA