Antalya Devlet Opera ve Balesi Mart ayı programını sanatseverler ile paylaştı. Açıklanan programın içinde operadan baleye, müzikallerden çocuk oyunlarına, konserlerden eğitimlere kadar onlarca etkinlikle beraber Atatürk’ün sevdiği Tosca operası da sahnelenecek. İşte detaylar…

MUHTEŞEM OPERA ANTALYA’YA VEDA EDİYOR 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Donizetti’nin en sık icra edilen eserlerinden biri olan ‘Aşk İksiri’ operasını 2 Mart Cumartesi saat 20.00 ve 12 Mart Salı saat 20.30’da Antalyalı sanatseverler ile son kez buluşturacak. Haldun Özörten’in sahneye koyduğu eserde Antalya DOB orkestrasını şef Lorenzo Castriota yönetirken, Antalya DOB korosu şef Mahir Seyrek tarafından çalıştırıldı. Dokunaklı bir aşk hikâyesi olan eserin dekor tasarımı Gürcan Kubilay, kostüm tasarımı Nursun Ünlü ve ışık tasarımı Mustafa Eski tarafından hazırlandı. 

Opera Bale (2)

‘KANLI NİGAR’ MÜZİKALİ DE VEDA EDİYOR 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, sanatseverlerin büyük beğenisini kazanan Geleneksel Türk Tiyatrosu’nun en önemli eserlerinden ‘Kanlı Nigâr’ müzikalini Cem İdiz’in besteleri ile 5 Mart Salı saat 20.00’de Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde son kez sahnelenerek izleyiciye veda edecek. Kendi ayakları üzerinde duran, kocasından şiddet görmüş kadınları çatısı altında toplayan, kızıyla beraber fal bakıp bohça açarak geçimini sağlayan bir kadının hikayesini anlatan ve metinleri Özlem Belkıs’a ait olan eser Haldun Özörten tarafından sahneye koyuldu. 

Opera Bale (4)

BALE SEVERLER UNUTULMADI 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, Mart ayında da bale severleri unutmadı. Şubat ayında prömiyerini gerçekleştirilen ve kapalı gişe sahnelenen ‘Giselle’ balesini bu sezon son kez 7 Mart Perşembe ve 9 Mart Cumartesi saat 20.00’de sahnelenecek. Konusunu büyük alman şair Henrich Heine’nin ‘Almanya Üzerine’ adlı kitabında anlattığı Wililer Efsanesi’nden alan Giselle balesi, Fransoz besteci Adolphe Adam’ın müzikleri üzerine Jean Coralli ve Jules Perrot’un koreografisi ile sahneye koyuldu. Aşk, hüsran, ölüm, vicdan azabı, kavuşamama ve yeniden birleşme düşü ekseninde geçen eserde orkestrayı Pavel Petrenko yönetecek.

Opera Bale (5)

‘ŞEKERONYA’ MART’IN 14’ÜNDE MİNİKLERLE BULUŞACAK 

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 14 Mart Perşembe saat 11.00’de ‘Şekeronya’ çocuk oyununu bu sezon son kez sahneleyecek. Zeynep Ergüven’in yazdığı ve müzikleri Murat Cem Orhan’a ait olan eseri Fatih Şanal sahneye koydu. Ülkesinden kaçan Şekeronya’nın haylaz çocuğu Fırıldak’ın eve dönüş hikayesini anlatan eserde dekor tasarımı Ömer T. Gündüz, kostüm tasarımı Zekiye Şimşek ve ışık tasarımı Mustafa Eski imzasını taşıyor.

Antalya'da Sanat Günü 'Bahar Karma Sergisi'yle kutlandı Antalya'da Sanat Günü 'Bahar Karma Sergisi'yle kutlandı

Opera Bale (1)

‘ÇANAKKALE ŞEHİTLERİNİ ANMA KONSERİ’ 

Çanakkale Zaferi’nin 109. yılında Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve Çanakkale’de yitirdiğimiz şehitlerimiz, Antalya Devlet Opera ve Balesi sahnesinde 18 Mart Pazartesi saat 20.30’da ‘Çanakkale Şehitlerini Anma Konseri’  ile anılacak. Antalya Devlet Opera ve Balesi Korosu’nu şef Mahir Seyrek’in yöneteceği konserde piyanist Onur Altıparmak ve Ahmet Sait Karabulut, soprano Semiha Derya Boran ve Sema Çavuşoğlu, mezzo soprano Tuğçe Oğuzülgen, tenor Erdi Can Aybaş ve Devrim Demirel, bariton Ümit Burak Tekinay ve bas Şafak Güç sahne alacak.

ATATÜRK’ÜN SEVDİĞİ OPERA DA SAHNELENECEK

Antalya Devlet Opera ve Balesi, 23 Mart Cumartesi saat 20.30’da Haşim İşcan Kültür Merkezi’nde dünyanın en ünlü opera klasiklerinden Tosca eserinin prömiyerini gerçekleştirecek. Opera literatüründe üç başrol oyuncusunun da ölüme gittiği ender yapıtlardan biri olan Giacomo Puccini’nin 3 perdelik bu ölümsüz eseri Atatürk’ün en çok sevdiği operalardan biri olma özelliğini de taşıyor. Tosca operası prömiyerin ardından 26 Mart Salı ve 28 Mart Perşembe akşamları saat 20.30’da tekrar sahnelenecek.

Atatürk'ün Sevdiği Opera

MÜZE KONSERLERİ SÜRÜYOR

Antalya DOB, 2023-2024 sanat sezonunda Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’nün iş birliği ile 6 Mart Çarşamba, 13 Mart Çarşamba ve 29 Mart Cuma günleri saat 15.00’te Antalya Müzesi’nde gerçekleştireceği Müze Konserlerine devam ediyor. 
 

Kaynak: HABER MERKEZİ