Akdeniz Üniversitesi(AÜ), Times Higher Education tarafından yayımlanan 2024 Alan Bazlı Dünya Üniversiteleri Sıralamasında 7 alanda dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer aldı. Alan bazlı sıralamada pek çok bölümde yükselişini sürdüren AÜ, Sağlık Bilimleri, Yaşam Bilimleri ve Fizik bilimlerinde Türkiye'deki üniversiteler arasında ilk 4'te yer aldı. Hedeflerinin dünya üniversiteleri arasında ilk 500 olduğunu açıklayan Rektör Özlenen Özkan, hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti.

TÜRKİYE'DE ÜST SIRALARDA

Uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times Higher Education (THE), Dünya Üniversite Sıralamasının ardından Alan Bazlı Dünya Üniversite Sıralamalarını (THE World University Rankings by Subject-2024) açıkladı. AÜ, dünya üniversiteleri arasında 11 alanda yapılan alan bazlı değerlendirmede 7 alanda dünyanın en iyi ilk 1000 üniversitesi arasında yer aldı. Rapora göre AÜ, Fizik Bilimleri ile Mühendislik alanlarında 501-600 bandında, Sağlık Bilimleri, Eğitim Bilimleri ve Yaşam Bilimlerinde 601-800 bandında, Sosyal Bilimler ve İşletme ve Ekonomi Bilimleri  801+ bandında yer aldı. 11 ana 25 alt başlıktan oluşan alan bazlı sıralamada AÜ, Türkiye üniversiteleri içinde de üst sıralarda yer aldı.

Özel okul velilerine çağrı: "Onurunuzu koruyun" Özel okul velilerine çağrı: "Onurunuzu koruyun"

DÜNYA GENELİNDE YÜKSELİYOR

Ziraat ve Ormancılık, Biyoloji Bilimi, Spor Bilimi alt başlıklarından oluşan Yaşam Bilimleri alanında, dünya genelinde geçen yıl 800+ bandından bu yıl 600+ bandına yükselen AÜ, Türkiye'deki üniversiteler arasında da ilk 3'te yer aldı. AÜ, Tıp, Diş Hekimliği ve diğer sağlık alanlarından oluşan Sağlık Bilimlerinde de dünya genelinde geçen yıla göre 800+ bandından bu yıl 600+ bandına yükseldi. Sağlık alanında Türkiye'deki üniversiteler arasında ise 13. sıradan 4. sıraya yükselerek en iyiler arasına adını yazdırdı. Yine Fizik Bilimlerinde dünya genelinde 600-800 bandından 500-600 bandına tırmanan AÜ Türkiyedeki üniversiteler arasında da 6. sıradan 4. sıraya yükseldi.

HEDEF İLK 500

Yakın zamanda dünya THE tarafından Dünya Üniversite Sıralamasının açıklandığını hatırlatan AÜ Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, küresel sıralamada 1200-1500 sıralarındayken 1000 bandına yükseldiklerini, alan bazında yapılan sıralamalarda da ilk 1000'e yükseldiklerini belirtti. Hedeflerinin dünya üniversiteleri arasında ilk 500 olduğunu açıklayan Rektör Özlenen Özkan, hedeflerine doğru emin adımlarla ilerlediklerini kaydetti. Özellikle bazı alanlarda kendilerini kanıtladıklarını belirten Rektör Özkan,

“Yükseköğretim Kalite Kurulu hedefleri doğrultusunda kalite çıtamızı tüm birimlerimizde yükseltmek için çalışıyoruz. Attığımız adımlar doğrultusunda küresel sıralamalarda yükselişimizi görmek sevindirici ve doğru yolda olduğumuzun bir göstergesi. Akademik ve idari personelimizle üniversitemizi daha iyi konumlara taşımak için çalışmaya devam edeceğiz" diye konuştu.