Antalya’da aşırı nemli havanın etkili olduğu günler böyle görüntülendi.

ANTALYA’DA SICAKLIK REKORU

Antalya’da sıcaklık rekoru bir kez daha kırıldı. 1991-2020 yılları arasında gerçekleşen en yüksek sıcaklık değeri 39,9 derece olurken, geçtiğimiz haftalarda termometreler 40.3’ü gördü. Son 33 yılın sıcaklık rekoru kırılan kentte en düşük sıcaklık değeri ise Elmalı’da 9,6 derece olarak kayıtlara geçti.

Sıcak Havaa

NEM ORANI ARTACAK

Sıcak havanın etkili olduğu Antalya’da nem oranları da dikkat çekti. Yüzde 80’lerin üzerine ulaşan nem oranı nedeniyle kentte birçok nokta görünmez hale geldi. Rekor kıran sıcaklık değerleri düşmeye devam ederken kuzeyden esen rüzgarın yerini güneyli rüzgarlara bırakmasıyla Antalya’da nem oranı artış gösterecek.

Whatsapp Image 2024 07 01 At 09.05.07

DAĞLARA NEM PERDESİ

Nem oranının arttığı Antalya’da normalde çıplak gözle görülebilen Toros Dağları ortadan kayboldu. Ortaya çıkan tabloyu yorumlayan vatandaşlarsa kendilerini “Dağlara nem perdesi” demekten alıkoyamadı.

AKDENİZ ORTADAN KAYBOLDU

Antalya’da yüksek kesimlerden bakıldığında maviliğiyle insanların içini ferahlatan Akdeniz’de nem mağduru oldu. Nem oranının arttığı günlerde uçsuz bucaksız maviliğiyle güzel bir görüntü veren Akdeniz’i görmek de mümkün olmadı.

BİRİ CENNET BİRİ CEHENNEM

Antalya’da şehrin yüksek kesimlerinden bakıldığında görülen Toros Dağları ve, masmavi Akdeniz nemli havalarda görülememesi vatandaşlara “Biri cennet biri cehennem gibi Antalya” dedirtti. Denizin ve dağların gözükmediği kentte, şehri çevreleyen binalar dahi nem nedeniyle gözden kayboldu.

Muhabir: VELİ AKOĞLU