MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, 31 Mart seçimlerine katılım oranının diğer seçimlerle karşılaştırıldığında "çarpıcı şekilde düşük" olduğunu, 31 Mart 2019 seçimlerinde yüzde 84,1 olan katılım oranının, 31 Mart 2024'te yüzde 78,11'e indiğini dile getirdi.

"MİLLİ İRADE SANDIĞA YANSIMADI"

Son yerel seçimlerde 13 milyon 300 bin vatandaşın sandığa gitmediğini, milli iradenin tam ve eksiksiz olarak sandığa yansımadığını söyleyen Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: "CHP Genel Başkanı'nın, 'yüzde 25'lik cam tavanı çatlatma' masalını anlatmasının dayanağı da budur. Tavanı çatlamış bir partinin ayağı yere basmayacaktır. Kaldı ki tavanı çatlak olanın temeli çürüktür, ayakta kalması mucizelere bağlıdır. 'Sokağın sesini duyduk, değişim sandığa yansıdı, sandık ittifakı işliyor, rehavet yok, şimdi icraat vakti.' diyerek böbürlenen, kendilerini dev aynasında gören 'demlenmiş' siyasi garabetlerin; ne bir dünya görüşü, ne de mütekamil bir fikir ve siyaset çizgisi vardır. Tesadüflerin ve tepkiselliklerin bileşkesinde elde edilen gelip geçici seçim başarısının nasıl ağır bir yüke dönüşeceğine her insanımız yakın bir vadede şahit olacaktır. Geçmişinden ibret almayanların geleceği de hüsrandır."

AK Parti seçim şokunu üstünden atamadı! "Son 1 hafta içerisinde özellikle bir şey oldu" AK Parti seçim şokunu üstünden atamadı! "Son 1 hafta içerisinde özellikle bir şey oldu"

"MİZAHİ BİR YANILGIDIR"

Bahçeli, 14 Mayıs ve 28 Mayıs 2023 tarihlerinde yapılan Cumhurbaşkanı ve Milletvekili Genel Seçimleri'nden yaklaşık 10 ay sonra milletin bu defa da yerel seçimler için sandık başına gittiğini anımsattı. Cumhuriyetin yeni yüzyılının ilk seçiminin tamamlandığını, seçimsiz geçecek 4 yılın önünün açıldığını belirten Bahçeli, şunları kaydetti: "31 Mart yerel seçimlerinden sonra el değiştiren, birisinin çıkıp diğerinin indiği bir iktidar yapısı yoktur. 31 Mart yerel seçimlerinden sonra rota değiştiren, hedeflerinden sapan, iddialarından cayan, yerinde sayan bir Türkiye yoktur, olması da mevzu konusu değildir. 'Yerelde iktidar olduk' diyenler hayal alemindedir. Türkiye'de iktidar tektir ve o da Cumhurbaşkanlığı Kabinesidir. Fazladan üç beş belediye başkanlığı kazanmakla yerel iktidar tantanası koparanların siyasetin nesnel gerçeklerine, milletin irade künhüne vakıf olmadıkları ayan beyan ortadadır. Kendi partilerinde disiplini tesis edemeyenlerin, birlik ve beraberlik vasatını kaybedenlerin, üstelik hiçbir projeleri olmayanların, hasbelkader, konjonktürel sebeplerle ulaştıkları sonuçlara güvenip zafer nutukları atmaları sadece mizahi bir yanılgıdır. Şımarıklığın alemi hiç yoktur. Çünkü bugün şımaranların yarın milletten şamarı yemeleri mukadderdir."

Kaynak: AA