​​İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, "Mahzen-35" operasyonlarında; altı ayrı organize suç örgütünün çökertildiğini açıkladı. Operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 46 şüpheli yakalandı.

TEFECİLİK, KUMAR... HER ŞUÇ VAR!

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya hesabından paylaştığı operasyonun detaylarında organize suç örgütlerinin hangi faaliyetlerde bulunduklarına yönelik ifadeler yer aldı. Açıklamaya göre çökertilen organize suç örgütü çetelerinin; kumar faaliyetleri kapsamında borç adı altında para vererek yüksek faizle geri istedikleri ve parayı ödeyemeyen kişilere yönelik silahlı saldırı eylemleri düzenledikleri, tefecilik faaliyetleri kapsamında yüksek faizle borçlandırdıkları kişilerin işyerleri ve araçlarına zorla el koydukları ve bu malları örgüt üyelerinin üzerine geçirdikleri, rekabet ve alan kavgası içerisinde oldukları diğer suç gruplarının kumar oynattıkları yerlere silahlı saldırı düzenlendikleri tespit edildi.

SUÇ ÖRGÜTÜ SÖZDE MAHKEMELER KURMUŞ

Ev sahipleri ile kiracılar arasındaki kira artışı ve kiralanan evin boşaltılması konularına müdahil olarak baskı, cebir ve şiddet yoluyla haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen suç örgütleri ayrıca kişiler arasında meydana gelen alacak verecek konularına müdahil oldukları ve sözde mahkemeler kurarak haksız menfaat sağladıkları, zorla ve tehditle el koymak istedikleri işletmelerde kavga çıkararak, işyeri sahiplerinin üzerinde baskı kurdukları, eğlence mekanlarında bulunan örgüt üyesi kadınların aracılığıyla kişileri tuzağa düşürdükleri ve şantaj yaparak silah zoruyla bu kişilerden yüksek miktarda para aldıkları ve uyuşturucu madde ve silah ticareti yaparak haksız kazanç sağladıkları tespit edildi.

ANTALYA'DA ELEBAŞI YAKALANDI 

Yerlikaya'nın açıklamasına göre,  Antalya’da Engin Tatar, Balıkesir’de Mehmet Canbaz, Gaziantep’te Eyyüp Doğruer, Konya’da Recep Örnek, Mersin’de Okday Gün ve Uşak’ta Erkan Saltık’ın elebaşılığını yaptığı organize suç örgütleri çökertildi. Operasyonlarda elebaşlarının da içerisinde bulunduğu organize suç örgütü üyesi 46 şüpheli yakalandı. Operasyonlar sonucu:  adet ruhsatsız tabanca,  adet av tüfeği, Otomatik silah, Muhtelif miktarda uyuşturucu madde ve Çok miktarda Türk Lirasına el konuldu.

Yerlikaya'nın paylaşımı şöyle: 

Kaynak: İHA