Artan enflasyon karşısında zor durumda kalan milyonlarca emekliye sevindirici haber Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan’dan geldi. Bakan Işıkhan’ın, "Emeklilerin bayram ikramiyesinin artırılması talebi var, bu adımlara atmaya hazırız" şeklindeki açıklamasının ardından bayram ikramiyelerine artış olup-olmayacağı en çok merak edilen konu oldu.

BAKAN IŞIKHAN AÇIKLADI

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, katıldığı bir TV programında emeklilerin bayram ikramiyelerinde artış talebine dair soruları yanıtladı. Emeklilerimize bir seferlik 5 bin lira destek verdiklerini belirten Bakan Işıkhan, emeklilerin endişe etmemesini belirterek, “Cumhurbaşkanımız da bizler de her zaman emeklilerimizin yanında olduk” ifadelerini kulandı. Emeklilerin talep ve ihtiyaçlarına önem verdiklerini de aktaran Işıkhan, “Gerekli değerlendirmeleri yaparak, Cumhurbaşkanımızın takdirine sunup ondan sonra da talimatları doğrultusunda gerekli çalışmaları ve adımları atarız” diye konuştu.

Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz Antalya’da konuşacak Merkez Bankası eski Başkanı Durmuş Yılmaz Antalya’da konuşacak

EMEKLİ BAYRAM İKRAMİYESİ NE KADAR OLUR?

2023 yılında maaş artışları sonrasında açıklanan emekli bayram ikramiyeleri 1100 liradan 2 bin liraya yükseltilmişti. Bu kararla birlikte emeklilerin Ramazan ve Kurban Bayramı’nda ellerine geçen ikramiye tutarı 4 bin lira olmuştu. Bakan Işıkhan’ın konuşmasıyla birlikte emekli ikramiyelerinde tekrar zam yapılması bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın yapacağı çalışma sonrasında 2024 emekli bayram ikramiyesinde yeni ücret belli olacak. Ancak emeklilerin ikramiyelere yapılacak zam ile ilgili beklentileri yüzde 100 yönünde oldu. Binlerce emekli vatandaş, bayram ikramiyelerinin 2 bin liradan 4 bin liraya çıkarılmasını ümit ediyor.

Muhabir: VELİ AKOĞLU