Hava sıcaklıklarının arttığı Antalya'da Kurban Bayramı tatilini keyifli ve sağlıklı geçirmek için uzmanlar uyarıda bulundu. Beslenme ve Diyet Uzmanları aşırı et tüketiminden kaçınılmasını önerdi. 

UZMANLAR KURBAN BAYRAMI'NI SAĞLIKLI VE KEYİFLİ GEÇİRMEK İÇİN ÖNERİDE BULUNDU

Antalya'da havanın sıcak geçtiği bu günlerde beslenme uzmanları Kurban Bayramını sağlıklı ve keyifli geçirebilmek için beslenmeye biraz daha dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çekti. Uzmanlar aşırı et tüketiminden kaçınılması gerektiğini önerdi. 

"KURBAN BAYRAMINDA 3 ÖĞÜN ET TÜKETMEYİN!"

Kurban Bayramı'nda aşırı et tüketiminden kaçılınmasını öneren diyetisyenler, "Kurban Bayramında beslenme rutinimiz biraz bozulsa da güne hafif bir kahvaltıyla başlayın.  kahvaltıda yağlı besinlerden uzak durun ve gün içinde bol su tüketin. Aşırı et tüketiminden kaçının ve pişirme yöntemine dikkat edin. Kurban bayramında üç öğün et tüketilmeyin. Et tüketiminin yanında lif kaynağı sebze tüketmeniz sağlığınız önem teşkil ediyor” dedi.

"MİDE PROBLEMLERİNE SEBEP OLABİLİR"

Etin dinlendirilmeden tüketilmesi halinde mide problemlerine sebep olabileceğini belirten uzmanlar, “Dinlendirilmeden kesilen et sert olur ve hazımsızlık, şişkinlik gibi sorunlara yol açabilir. Özellikle mide problemi olan bireylerin bu süreye dikkat etmeleri gerekir. Pişirme teknikleri olarak da fırında pişirme, ızgara, haşlama gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz. Et pişirilirken kısık ateşte yavaş yavaş pişirilmesi sizin sağlığınız için daha iyi olacaktır" ifadelerini kullandı. 

ŞEKER, KOLESTEROL, TANSİYON HASTALARI BU HUSUSLARI DİKKAT ETMELİ

Günlük 2-2,5 litre su tüketilmesini öneren uzmanlar hazır meyve suyu ve gazlı içeceklerden uzak durulmasını öneriyor. Özellikle kansızlık problemi olanların etin yanında bol limonlu salata tüketme tavsiyesinde bulunan uzmanlar,  "Şeker, kolesterol, tansiyon gibi hastalıları olan bireylerin porsiyon kontrolüne dikkat etmesi gerekmektedir. Sağlık durumlarına göre özel beslenme programı olan bireylerin bu dönemde bu programa devam etmeleri gerekmektedir. Bayram sürecinde kilo artışının önüne geçmek için günlük 45 dakikalık yürüyüş yapılmalı” diye konuştu.          

                     

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN