İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, bayram tatilinin ardından memleketlerinden geri dönen vatandaşların yola çıktığı bu dönemde trafik yoğunluğunun tekrar arttığını belirtti. Yerlikaya, vatandaşları aşırı hız yapmamaları, araçlarında ve otobüslerde emniyet kemeri takmaları konusunda uyardı. Ayrıca, trafik kurallarına riayet etmeleri gerektiğini vurguladı.

DENETİMLER 24 SAAT BOYUNCA DEVAM EDİYOR 

Bayram tatili boyunca Trafik Polisleri ve Jandarma Trafik ekiplerinin 24 saat boyunca denetimlerini sürdürdüğünü dile getiren Bakan Yerlikaya, trafik güvenliğinin sağlanması için önlemlerin titizlikle uygulandığını ifade etti. Özellikle dönüş yolculuklarında dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Yerlikaya, trafik denetimlerinin sıklaştırılarak devam edeceğini bildirdi.

Ali Yerlikaya Aa

TRAFİK KURALLARINI HATIRLATTI, VERİLERİ PAYLAŞTI 

Trafik yoğunluğunun beraberinde getirebileceği risklere karşı vatandaşların tedbirli olmaları ve trafik kurallarına uymaları gerektiğini belirten Bakan Yerlikaya, bu sayede trafik kazalarının önlenmesine katkı sağlanacağını sözlerine ekledi. Yerlikaya, bayram tatilinin 6. gününde Türkiye genelinde meydana gelen trafik kazalarıyla ilgili üzücü verileri paylaştı. 20 Haziran Perşembe günü içinde 24 saatlik sürede ülke genelinde 668 trafik kazası gerçekleşti. Bu kazalarda 13 kişi hayatını kaybederken, bin 133 kişi de yaralandı. Ayrıca, tatil boyunca 414 bin 776 araç üzerinde denetim yapıldı.

49 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ 

İçişleri Bakanlığı'nın verilerine göre, hız ve radar işlemi için 22 bin 592 araç kontrol edilirken, 39 bin 56 araca da çeşitli trafik işlemleri uygulandı. Bayram tatilinin başlangıcından itibaren ise maalesef toplamda 49 kişi hayatını kaybederken, 7 bin 683 kişi de yaralandı.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ