Büro Emekçileri Sendikası Antalya Şubesi “Kamuda Tasarruf” tedbirleri kapsamında kamu emekçilerinin kazanılmış haklarının geri alınmak istenmesine karşı başlattıkları eylemlerine devam ediyor. İş – Kur İl Müdürlüğü önünde toplanan BES Antalya Şubesi üyeleri sloganlarla iktidarın uygulamalarını protesto etti. Konuya dair basın açıklamasını BES Antalya Şube Mali Sekreteri Can Öztürk yaptı.

EMEKÇİNİN UFAK TEFEK BİRİKİMİNE GÖZ DİKTİLER 

BES Antalya Şube Mali Sekreteri Can Öztürk, yaptığı basın açıklamasında, iktidarın tasarruf paketinin gerçekte bir "emekçi soygunu" olduğunu vurguladı. Öztürk, "Yine bu süreçte, her üç ayda bir medya karşısına çıkıp övünerek anlattıkları ekonomik büyümenin, ülkedeki işsizliği azaltmadığını, gelir eşitsizliğini derinleştirdiğini ve gerçek anlamda bir kalkınma ortaya çıkarmadığını görmezden geldiler. Üstelik uyguladıkları ekonomik politikalar, her başarısızlığa uğradığında sürekli gelir kaybı yaşayan bizlerden fedakârlık isteyip seferberlik çağrıları yaparak ufak tefek birikimlerimize göz diktiler" dedi.

Vergi adaletsizliğine Antalya SES yükseltti! "Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi tanıyorsunuz" Vergi adaletsizliğine Antalya SES yükseltti! "Vergi kaçıranları hepimizden daha iyi tanıyorsunuz"

"BİZDEN MASAMIZDAKİ TABAKLARI KÜÇÜLTMEMİZ İSTENDİ"

Öztürk, emekçilerin krizin mağduru olduğunu ve fedakarlık yapanın daima emekçiler olduğunu söyledi. "Bizler bu ekonomik krizin sebebi değil, mağdurlarıyız. Ekonomik krizin derinleştiği süreçte iktidarın en üst makamı, kriz varsa fırsat vardır, iş insanlarımızın bu krizi fırsata çevireceklerine ve daha büyük karlar elde edeceklerine inanıyorum diyerek, ülkedeki sermaye sahiplerine yol göstermiştir. Pandemi ve sonrasında yaşanan süreçte, şirketler devasa karlar açıklamış, finans kurumları %500 üzeri karlar açıklayarak, kendilerine sunulan kriz ortamından nasıl faydalanmalarını göstermişlerdir. Başta finans kurumları olmak üzere, bütün sermaye grupları devasa karlar elde ettiklerini beyan ettikleri bir dönemde, bizlerin yaşadığı yoksullaşmaya çözüm olarak masalarımızdaki tabakları küçültmemiz istendi" diye konuştu.

Hükümet yanlısı sendikadan 'tasarruf tedbirlerine' tepki Hükümet yanlısı sendikadan 'tasarruf tedbirlerine' tepki

"BÜROKRATLARIN GELİRLERİNDEN TASARRUF YAPILMALIDIR"

BES üyeleri, kamuda tasarruf yapılacaksa bunun emekçilerden değil, sermayeden yapılması gerektiğini savundu. Öztürk, "Onun için diyoruz ki, eğer gerçekten tasarruf yapılacaksa; Fedakarlığı biz emekçiler değil, gereksiz bir lüks ve şatafat içinde yaşamayı itibar sayanlar yapmalıdır. Kamu kaynakları üzerinden olağan üstü gelir elde edenler, birden fazla yerden maaş, huzur hakkı vb. verilen yandaş partili yönetici ve bürokratların gelirlerinden tasarruf yapılmalıdır." dedi.

Tasarruf tedbirlerinden basına darbe! Yerel gazete abonelikleri iptal edildi Tasarruf tedbirlerinden basına darbe! Yerel gazete abonelikleri iptal edildi

"AYNI GEMİDEYİZ SAFSATASINI BIRAKIN"

Emekçiler, servis hakkı, insan onuruna yaraşır bir ücret, ek gösterge, ücretsiz öğlen yemeği, kira yardımı, iş yerlerinde kreş ve emzirme odası gibi taleplerini de yineledi. Öztürk, "Buradan iktidar ve yandaşı sermaye sahiplerini uyarıyoruz. Yarattığınız kriz sonucunda devasa karlar elde ettiğiniz halde, sanki aynı hayatı yaşıyormuşuz gibi bizleri her seferinde, “aynı gemideyiz" safsatası altında yeniden ve yeniden fedakârlık yapmaya çağırmaktan vazgeçin. Bu çağrılarınız inandırıcı olmadığı gibi, yaşam pratiğinde de bir karşılığı bulunamamaktadır. Sizler bu kriz sofralarından daha fazla servetle ayrılırken, biz emekçilerin daha fazla yoksullaştığını biliyoruz. Bunun için bu krizden kimler ceplerini doldurup, servetlerine servet kattıysa krizin bedelini de onların ödemesi için mücadeleyi büyüterek sürdüreceğimizi buradan ilan ediyoruz" dedi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ