Anne Buse Değirmenci ilk doğumda ikiz bebeğini kaybettiğini belirterek, “Yaşadığım duyguyu kelimelerle anlatamam mümkün değil. Çok şükür bebeğim Mercan Çınar sağlıklı şekilde 3 kilogramı geçti.  Doktorlarımıza ve hastaneye binlerce teşekkür ediyorum” diyerek sevinç gözyaşları döktü. Op. Dr. Ali Fuat Şengör ve Doç. Dr. Ali Annagür anneye ‘Yılın Annesi’ belgesini verdi.

"SAĞLIK TURİZMİ BACASIZ SANAYİDİR"

Vitale Hastanede Op. Dr. Ali Fuat Şengör, Doç, Dr. Ali Annagür ve Op. Dr. Esra Ünal’ın katılımı ile doğum oranları ve yeni doğan bebekler hakkında bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi. Op.Dr. Ali Fuat Şengör hastane olarak kadınları doğal doğuma teşvik ettiklerini söyledi. Hastane olarak bütün kesimlere hizmet verdiklerini de belirten Op. Dr. Şengör, “Dünyanın dört bir yanından gelen hastalara hizmet sunuyoruz. 5 milyar dolarlık sağlık turizminden Antalya 300- 400 milyon dolar pay alıyor. Sağlık turizmi bacasız sanayidir. Bunu daha da artırmalıyız” diye konuştu.

“1 MİLYON 600 BİN HASTAYA HİZMET VERDİK”

Antalya Körfez Gazetesinden Ertuğrul Gün'ün haberine göre, Op.Dr. Ali Fuat Şengör bebek doktu hastane olmalarındaki en büyük etkenin hastanenin hizmeti sunarken her şeyi annelerin gözleri önünde gerçekleştiğini söyledi. Op. Dr. Ali Fuat Şengör, 2010’dan beri Batı Antalya'da görev yapıyoruz. Antalya’da İlk ve tek kadın doğum hastanesi olarak açıldık.  Antalya’da tek kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmet vermekteyiz. 24 saat görev veriyoruz. Açıldığımızdan bu yana yaklaşık olarak 1 milyon 600 bin hastaya hizmet verdik” dedi.

DOĞUM SAYILARI DÜŞTÜ

Doğum sayıları ile ilgili konuşan Op. Dr. Ali Fuat Şengör, “Normal doğum konusunda doğum konusunda insanları bilinçlendirmek gerekir. Giderek azalan doğum sayısı ile karşılaştık. İlk defa bu yıl doğum sayısı 1 milyonun altına düştü. 900 binlere indi. Azalan doğul sayısını özellikte ileriki yıllarda yaşlı nüfusun artmasına bağlıyoruz.  Bunu önlemek için gebelik okulları, suda doğum, müzikte doğum, yatakta doğumu teşvik ediyoruz.  Türkiye’de doğum sayısını 1 milyonun üstüne çıkmamız gerekir” dedi.

“6 BİNDEN FAZLA BEBEĞİMİZ YENİ DOĞAN BEBEĞİMİZİN HAYATA TUTUNMASINI SAĞLADIK”

Doğum gerçekleştikten sonra bebeklerin bakımı ve yeni doğan kısmının çok önemli olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Ali Fuat Şengör, “Son yıllarda artan kimyasal maddelere temas çevre faktörleri ve yaştan dolayı erken doğum riskleri artmaya başladı. 6 binden fazla bebeğimiz yeni doğan bebeğimizin hayata tutunmasını sağladık. Antalya içinde zincir hastaneler olmasına rağmen en yüksek pumanı alarak yeni doğan yoğun bakım oranlarında 97 puanla Antalya birincisi olduk. Hastanenin Yeni doğan bölümünde yaklaşık 400 gramlık bir bebeği dünyaya getirip yaşatmayı başardık” sözlerine yer verdi. 

2 BİN 965 BİN RUS VATANDAŞINA HİZMET

Şengör konuşmasını şöyle tamamladı: “2023yıı illere göre hasta sayılarımız ise, Başka Burdur/ Bucak olmak üzere tük illerimizden hastalarımız bizi tercih etmektedir. 2023 ülkelere göre hasta sayılarımız ise, tüm dünya ülkelerine hizmet veriyoruz. 2 Bin 965 bin Rus vatandaşına hizmet vermişiz, 1 bilyon 834 Suriye ve Ukraynalı hastaya hizmet vermişiz.”

BİR ANNENİN MUTLULUK GÖZYAŞLARI

Daha sonra ise 26 haftalık olarak, 755 gram ağırlığında dünyaya gelen ve 92 gün yoğun bakımda kalan Mercan Çınar bebeğe mezuniyet kıyafeti giydirildi.  Anne Buse Değirmenci ilk doğumda ikiz bebeğini kaybettiğini belirterek, “Yaşadığım duyguyu kelimelerle anlatamam mümkün değil. Çok şükür bebeğim Mercan Çınar sağlıklı şekilde 3 kilogramı geçti.  Doktorlarımıza ve hastaneye binlerce teşekkür ediyorum” diyerek sevinç gözyaşları döktü. Op. Dr. Ali Fuat Şengör ve Doç. Dr. Ali Annagür anneye ‘Yılın Annesi’ belgesini verdi.

Kaynak: ANTALYA KÖRFEZ GAZETESİ-ERTUĞRUL GÜN