Muğla’nın dünyaca ünlü turistik ilçesi Bodrum 9 günlük Kurban Bayramı tatili süresince tatilci akınına uğradı. Nüfus yoğunluğu artarken, sahiller ve mesire alanları doldu taştı. Bayram tatilinin sona ermesiyle ziyaretçilerden geriye çöpleri kaldı. Belediye ekipleri ise başta plajlar olmak üzere kent genelinde temizlik çalışması yürütürken, 9 günde yaklaşık 7 bin 800 ton çöp toplandı.

BODRUM’DA HAREKETLİLİKLER DEVAM EDİYOR 

Dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum'da 9 günlük Kurban Bayramı tatilinin son gününde sahillerde hareketlilik devam etti. Kumbahçe, Gümbet, Bitez, Ortakent sahillerinde vatandaşlar denize girdi. Kentte hava sıcaklığı 38 derecelerde seyrederken deniz suyu sıcaklığı 25 derece dolayında ölçüldü. Kumbahçe Sahili'nde bazıları denize girerken, bazıları da şezlonglarda güneşlenmeyi tercih etti. İskeleden atlayan çocuklar, keyifli vakit geçirdi.

TATİLCİLERDEN GERİYE ÇÖPLER KALDI

Kurban Bayramı'nı tatil beldelerinde geçirmek isteyen vatandaşlardan bir bölümü dünyanın en önemli turizm destinasyonlarından biri olan Bodrum'daki sahil ve mesire alanlarını tercih etti. Tatilciler nedeniyle ilçede nüfus yoğunluğu artarken, sahiller ve mesire alanları ise doldu taştı. Otellerin de yüzde 100 doluluk oranına ulaştığı ilçede yerli ve yabancı turistler özellikle sahillerde yoğunluklar oluşturdu. Bayram sonrası ise tatilciler dönerken, geriye çöpleri kaldı. Bodrum'da nüfus yoğunluğu nedeniyle çöp sorunu yaşandı. Bazı noktalarda çöp yığınları oluştu. Belediye başta plajlar olmak üzere bayram tatili boyunca ilçe genelinde 340 personel ve 169 araçla yoğun bir temizlik çalışması yürüttü.

800 TON ÇÖP TOPLANDI 

Bayram öncesinde günde ortalama 150 ton bahçe atığı toplayan ekipler, bayram tatili süresince yüzde 33 artışla günde 200 ton bahçe atığı toplarken, bayramın 1'inci ve 4'üncü günleri arasında toplam 800 ton bahçe atığı topladı. Öte yandan, ekipler bayram öncesi günde ortalama 690 ton evsel toplarken, bayram tatili süresince yüzde 40 artışla 975 ton evsel atık topladı. Böylelikle bayramın 1'inci ve 4'üncü günleri arasında toplam 3900 ton evsel atık toplandı. 9 günlük bayram tatili süresince ise yaklaşık 7 bin 800 ton çöp toplandı. 


 

Kaynak: DHA