Alanya Belediyesi Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. 12 ay boyunca Meclis'te gündem öncesinde geçtiğimiz ayla ilgili kamuoyuna bilgilendirmeler yapacağını belirten Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, iki ayda geçen yıla göre; 176 ton akaryakıt tasarrufu sağladıklarını açıkladı. 

HAYVAN YASASISINA DEĞİNDİ: "ONLAR BİZİM CAN DOSTLARIMIZ"

Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik'in başkanlığında Belediye Haziran Ayı Meclis Toplantısı gerçekleştirildi. Toplantının açılışında konuşan Başkan Özçelik, Kayseri'nin Kocasinan İlçesi'nde düşen ve iki pilotun şehit olduğu elim kazayla ilgili başsağlığı mesajını iletti. Başkan Özçelik, üniversite sınavına girecek öğrencilere de başarılar diledi. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) verilen sokak köpeklerinin uyutulmasıyla ilgili kanun önergesi hakkında da konuşan Başkan Özçelik, meclisten bu kararın çıkmayacağına inandığını dile getirdi. Özçelik, "Ben çiçekleri, ağaçları, bitkileri, hayvanları çok seviyorum. Daha önce seçim propaganda dönemimde birkaç yerde gündeme geldi. Hayvan severlerle sohbetlerimiz oldu. Benim kendime ait 12 köpek, 3 kedim olduğunu söylemiştim. Ben, Allah'tan başka hiç kimsenin bir canlının canını alabilme yetkisine sahip olduğuna inanmıyorum. Bizim canımızı kim verdiyse, canımızı o alır diye inanıyorum. Meclisimizde olan ve inşallah söylenen şekliyle çıkmayacağına inandığım bir kanun var. Hayvanların uyutulması ile ilgili bir çalışma var. Bu; bana göre ve inanıyorum ki bu salondaki herkesin inancına göre yanlış bir şey. Önce şahsım adına, sonra meclisimiz adına bunu kabul etmediğimizi söylemek istiyorum. Onlar bizim can dostumuz, onları ölüme götürmek yerine daha iyi koşullarda yaşamları için hep birlikte çalışmamız gerektiğine inanıyorum. Bu temennimin aksine düşüncesi olan herhangi bir arkadaşımızın bu salonda olmadığına inanıyorum. Bunun için sizin adınıza kendime, kendim adına da sizlere bu düşünceye inandığınız için teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

“VATANDAŞLARIMIZ KAÇAĞA TEVESSÜL ETMEKTEN VAZGEÇMELİ”

Meclis toplantısında Alanya halkına çağrıda bulunan Başkan Özçelik, İmar Müdürlüğü ve Yapı ve Denetim Müdürlüğü'nün kaçaklarla ve imara uygun olmayan yapılarla ilgili çalışmalarına devam edeceğini vurgulayarak, "Kurban Bayramı'yla ilgili tüm önemleri aldık ve acil şekilde müdahale etmemiz gereken durumlarla ilgili de hazırlıklarımız var. Az önce İmar Müdürlüğü'nün, Yapı ve Denetim Müdürlüğü'nün kaçaklarla ve imara uygun olmayan yapılarla ilgili çalışmalarına devam etmesi dileğinde bulundunuz. Aynı dilekte ben de bulunuyorum. Benim dileğim farklı bir yönde. Bizim işimiz kontrol ve denetlemek. Benim dileğim tüm Alanyalı vatandaşlarımızın; Alanya'ya sahip çıkmak, Alanya'yı güzelleştirmek adına kaçağa tevessül etmemesi yönünde. Bu şekilde elde edeceğiniz miktar çok önemli değil. 10, 100 veya 500 metrekare kaçak olduğu için elde edeceğiniz bu metrekarelerin ekonomik bir faydası olsa da bu Alanya'mızı maalesef çirkinleştirmekte, Alanya'mızın kalitesini aşağı doğru çekmekte ve bunun sonucunda hep beraber kaybetmekteyiz. Benim dileğim de bu yönde ve artık bu tevessülden tüm vatandaşlarımızın vazgeçmesidir. Meclis vasıtasıyla sizin dileğinizin öbür tarafını da ben diliyorum. Elimizden geldiğince kaçakla mücadele edeceğiz. Bunda da haksız değilim herhalde. Çünkü, hepimiz Alanya'da yaşıyoruz, hepimiz Alanya'nın ekmeğini yiyoruz. O zaman Alanya'ya bizler bakmalıyız” dedi.

176 TON AKARYAKIT TASARRUFU SAĞLANDI 

Alanya Belediyesi, sürdürülebilir bir şehir yönetimi anlayışıyla akaryakıt tasarrufu tedbirleri kapsamında önemli bir başarıya imza attı. Son iki ayda 176 ton akaryakıt tasarrufu sağlayan belediye, bu sayede hem maliyetleri düşürdü hem de çevreye katkıda bulundu. Alanya Belediye Başkanı Osman Tarık Özçelik, tasarruf tedbirlerinin sadece belediye tarafından değil, tüm vatandaşlar tarafından da benimsenmesi gerektiğini vurguladı. Özçelik, "Alanya'ya sahip çıkmak ve Alanya'yı güzelleştirmek için hep birlikte kaçağa tevessül etmememiz gerekiyor" dedi. Meclis toplantısında ayrıca, Alanya'nın önemli kültürel etkinliklerinden biri olan Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Şenliği'nin adı Alanya Uluslararası Kültür Sanat ve Turizm Festivali olarak değiştirildi.

Kaynak: İHA