31 Mart Yerel Seçimlerinde Antalya Büyükşehir Belediyesini ve 19 ilçenin 16’sını kazanan CHP kalelerini de güçlendirmeyi başardı. İl merkezinde Muratpaşa ve Konyaaltı’nın yanı sıra 30 yıldır kazanılmayan Kepez ile ilk kez kazanılan Aksu'da meclis çoğunluğu CHP'ye geçti. 

BÜYÜKŞEHİR’İN MECLİS ÜYESİ ARTTI

Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin meclis üyelerinin sayısı, 4 kişi arttı. 2019 seçimlerinde 2 milyon 426 bin nüfusa, 1 milyon 708 seçmene sahip olan Antalya'nın, 2024 yılı seçimindeki nüfusu 2 milyon 696 bine, seçmen sayısı da 1 milyon 925 bine yükseldi. Nüfustaki 270 bin kişilik artışa bağlı olarak Antalya Büyükşehir Belediyesi'ndeki meclis üyesi sayısı da 107'den 111'e yükseldi.

CHP KALELERİNİ GÜÇLENDİRDİ

İl Seçim Kurulu'nun birleştirme tutanaklarına göre ve itirazların devam ettiği ve kesinleşmemiş sonuçlara göre Antalya Büyükşehir Belediyesi'nin 111 üyeden oluşacak yeni meclisinde, CHP'nin büyük üstünlüğü bulunuyor. Kesin olmayan sonuçlara göre CHP’nin kalesi olan Muratpaşa ve Konyaaltın’da belediye meclis üyesi sayısını artırdı. Muratpaşa Belediyesi'nde 35 üye CHP'den, 10 üye ise AK Parti'den olmak üzere toplam 45 meclis üyesi görev alacak. Yine kesin olmayan sonuçlara göre Konyaaltı Belediye'sinde görev yapacak toplam 31 meclis üyesinin 24'ü CHP'den, 7'si ise AK Parti'den oluşuyor. Kepez Belediyesi'nde ise toplam 45 meclis üyesinden 26'sını CHP, 19'unu AK Parti kazandı. 

İLKLERE İMZA ATILDI, KUMLUCA'DA ŞOK YAŞANDI

Kaş, Korkuteli, Kepez, Aksu, Serik, Akseki ve Alanya ilçelerini 2019'da kazanamayan CHP 2024 seçimlerinde buraları kazandı. 2019 seçimlerinde Millet İttifını oluşturan İYİ Partili adayların kazandığı Demre ve Elmalı'da  da sandıktan CHP çıktı. Kemer'de ise CHP'li bir isim olan Necati Topaloğlu aday gösterilmeyince geçtiği DSP'den başkanlığı kazandı. Bir süre sonra CHP'ye katılan Topaloğlu, 31 Mart akşamı Kemer'i yine kazandı. 31 Mart seçimlerinde daha önce CHPde olan iki ilçe ise kaybedildi. Bunlardan biri İbradı diğeri ise Kumluca oldu. 2019'da CHP'den girdiği İbradı Belediye Başkanlığı yarışını kazanan Serkan Küçükkuru, çalkantılı bir 5 yıl geçirmiş, önce Memleket ardından İYİ Parti son alarak yeniden CHP'ye üye olmuştu.  CHP, 31 Mart seçimlerinde İbradı'da Küçükkuru yerine Serkan Gedik'i aday gösterdi ancak belediyeyi bu sefer AK Parti'ye kaptırdı. 66 yıl sonra kazandığı Kumluca'da ise aday konusunda yaşanan anlaşmazlık CHP'ye pahalıya mal oldu. Eski milletvekili Aydın Özer'in itirazlarına rağmen seçime mevcut belidiye başkanı Mustafa Köleoğlu ile girmeye karar veren CHP'de 31 Mart akşamı hüsran yaşandı. 2019'da yüzde 51 ile kazanan Köleoğlu yüzde 8'e indi. Demokrat Parti'den aday olan Aydın Özer ise CHP'nin itirazı ile adaylığı düşürülünce Mesut Avcıoğlu'nun adaylığını destekledi. 31 Mart akşamı Özer'in destekleği Avcıoğlu Kumluca'nın yeni başkanı oldu. 

Mesut Avcıoğlu - Aydın Özer elini kaldırdı

Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü! Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü!

Kaynak: DHA