Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay'ın milletvekilliğinin düşürülmesine yönelik Yargıtay kararı TBMM Genel Kurulu'nda okundu. Kararın okunmasıyla birlikte Atalay'ın vekilliği resmen düşürülmüş oldu.

Can Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesi karşısında TİP Antalya İl Örgütü bugün basın açıklaması gerçekleştirecek. Karara Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nail Kamacı’dan sert tepki geldi. Başkan Kamacı, tek adam yönetimin keyfi uygulamalarına karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmaya devam edeceklerini dile getirdi.

BÜYÜK TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Tutuklu bulunduğu cezaevinden yazılı bir mesaj ileten Can Atalay, “Bu da oldu, bunu da yaptılar. Anayasa’nın açık; hiçbir kuşkuya yer bırakmayan hükümlerine karşın seçilmiş Hatay milletvekilinin milletvekilliğini ‘düşürdüler” dedi. Dün yaşanan bu gelişmelerin ardından Türkiye İşçi Partisi Antalya İl Örgütü, bugün basın açıklamasıyla kararı protesto edecek.

CHP genel merkezindeki istifaya Antalya’dan yorum… CHP genel merkezindeki istifaya Antalya’dan yorum…

CHP’DEN SERT TEPKİ GELDİ

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, Atalay’ın milletvekilliğinin düşürülmesinin ardından açıklamalarda bulundu. Kamacı, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: “TİP Hatay Milletvekili Can Atalay için hazırlanan tezkere TBMM Genel Kurulu’nda okunarak vekilliği düşürüldü. Halkın oylarıyla seçilmiş bir Milletvekilinin, Cumhur İttifakı’nın oylarıyla Anayasaya ve demokrasiye aykırı olarak düşürülmesi ülkemizde hukuk sisteminin ne hale geldiğinin en büyük göstergesidir. Anayasa Mahkemesi’nin kararlarına uymayan, Güçler ayrılığını ortadan kaldıran, AKP zihniyetinin ülkeyi getirdiği nokta budur. Biz CHP olarak tüm demokrasi güçleri ile birlikte, tek adam yönetimin keyfi uygulamalarına karşı demokrasiyi ve insan haklarını savunmaya devam edeceğiz.”

Muhabir: BÜLENT ÖNER