Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Antalya için hayati bir ihtiyaç olan ve AK Parti iktidarı tarafından her seçim döneminde gündeme getirilen ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi'ni, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu’na cevaplanması istemiyle vermiş olduğu soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

"ÇEVRE YOLU İÇİN BİR KAZMA BİLE VURULMADI"

Av. Cavit Arı, vermiş olduğu önergesinde, "Antalya için hayati bir ihtiyaç olan Antalya-Alanya Çevre Yolu AK Parti iktidarı tarafından her seçim döneminde gündeme getirilen; ancak bir türlü hayata geçirilemeyen bir projedir. Daha önce 4 kez ihaleye çıkartılıp, kesinleştirilemeyen bir konudur. Zorunlu ihtiyaç olmasından kaynaklı kamuoyu baskısı ile en son 16 Aralık 2023’te ihaleye çıkartılmıştı. Bakanlık tarafından verilen bilgiyle ihalenin Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. tarafından kazanıldığı açıklanmıştı. Ancak gelinen aşamada nerdeyse 5 ay gibi bir süre geçse de, bu ihalenin sonucu ile ilgili gelişme yoktur. Çevre Yolu ile ilgili daha bir kazma bile vurulmuş değildir" ifadelerini kaydetti.

CHP’li Burdur Belediye Başkanı’ndan akraba torpili iddialarına yanıt: “Adem'den beri akrabayız, ne yapacağız” CHP’li Burdur Belediye Başkanı’ndan akraba torpili iddialarına yanıt: “Adem'den beri akrabayız, ne yapacağız”

"ANTALYA HAK ETTİĞİ KARŞILIĞI NE ZAMAN ALACAKTIR?"

Antalya halkının projenin ne zaman başlayacağını merakla beklediğini hatırlatan Arı, şunları belirtti: "Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi için 'yine mi hayalde kalacak' diye sorulmaktadır. Antalya hak ettiği karşılığı ne zaman alacaktır? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in, 'yeni projeler beklesin başlayanlar ise tamamlanmak üzere değilse yine beklesin' talimatı ve 2024 yılının ikinci yarısında tasarruf ve harcama kontrolünü güçlü şekilde devreye alacaklarını bildirmesinden sonra yıllardır beklenen Antalya-Alanya Çevre Yolu Projesi'nin son durumu Antalya kamuoyu tarafından merakla beklenmektedir."

"PROJENİN BAŞLANMA TARİHİ VE TESLİM SÜRESİ NEDİR?"

Arı tarafından verilen soru önergesinde şu başlıklar yer aldı: "Antalya-Alanya otoyolu ihalesini Bakanlık sitesinde açıklandığı şekilde yapılmış mıdır? Yapıldı ise kesinleşmiş midir? Proje belirtildiği üzere kesinlik kazandıysa projenin kamuya maliyeti nedir? Projenin başlanma tarihi ve teslim süresi nedir?"

Muhabir: DUYGU TEKİN