CHP Antalya Milletvekili Mustafa Erdem, kredi kullanan ve borcu devam eden esnafların ödediği borçların faiz arttırımıyla yükseltilmesine Meclis kürsüsünden ses yükseltti. 

CHP’li ERDEM’DEN HÜKÜMETE ‘TEFECİ’ YAKIŞTIRMASI 

Esnafın ekonominin temel taşı olduğunu vurgulayan CHP Antalya Milletvekili Erdem, "Geçtiğimiz hafta esnafımıza kullandırılan hazine destekli kredilerin devam eden taksit ödemelerine geriye dönük fahiş zam yapıldı. İktidar özellikle esnafa tefeci gözüyle bakıyor. Bugün ülkede çiftçi, esnaf, emekçi bu haldeyse maalesef AKP iktidarının uyguladığı yanlış politikalar yüzündendir" diye konuştu. 

‘ESNAF BORÇ ALTINDA EZİLMEKTE’

Esnafın ekonomik dar boğazdan geçtiğini kaydeden Erdem, “Ülkenin ekonomisini de kaynaklarını da ‘Faiz sebep, enflasyon sonuç’ ve ‘Ekonomistiz’ diyerek maalesef bitirdiniz. Yarattığınız bu ekonomik tabloda kirasını, BAĞ-KUR'unu ödemek için zorunlu olarak borçlanan ve güç bela bu borçları ödemeye çalışan esnaflarımızın bu yükün altından kalkmaları maalesef mümkün değildir. Esnaf zaten borç yükü altında ezilmektedir” dedi.  

Chp Antalya Mustafa Erdem

‘YANDAŞA SABİT, ESNAFA ZAMLI FAİZ’

Bu yılın Ocak-Nisan döneminde 30 bin 711 esnafın kepenk kapattığını, 266 bin 412 KOBİ'nin de icralık olduğunu hatırlatan CHP’li Erdem, “Halkbank’ın verdiği kredilere baktığımızda esnafa verilmesi gereken kredilerin maalesef hem de sabit faizle yandaşa verildiğini hepimiz biliyoruz. Mevcut faiz oranlarıyla bile esnafın şu anda kredi çekemez durumda olduğunu da biliyoruz” ifadelerini kullandı. 

‘ESNAFA KREDİYİ AÇIN’

Esnafı ayakta tutacak mali düzenlemelere de dikkat çeken Erdem, “Ayakta kalmak, sabah dükkanının kapısını açıp evine ekmek götürmek için mücadele eden esnaf ve sanatkarlarımızı uçurumun kenarından itmeyin. Esnafa krediyi açın. Zaten zor durumda kalan esnafın içinde bulunduğu finansal sıkıntıları da kredi borç yükünü de göz önüne alarak alınan yanlış karardan derhal vazgeçin. Ayrıca esnafın çektiği kredinin yüzde 1 artı 1'lik ve kooperatife verilen payının da devlet tarafından karşılanması yerinde olacaktır” dedi. 


 

Muhabir: VELİ AKOĞLU