Akdeniz Üniversitesi ile UNESCO ve Dünya Sualtı Federasyonu tarafından düzenlenen ScienceInBlue isimli AB projesi ve Uluslararası Kemer Sualtı Günleri kapsamında 17 ülkeden katılımcılara Sualtı Robotları Eğitimi, sualtı eser çıkartma yöntemleri gibi birçok alanda bilimsel dalış eğitimi verildi.

SUALTINA BİLİMSEL DALIŞ  TEKNİKLERİNİ ÖĞRENDİLER 

Akdeniz Üniversitesi, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile UNESCO Türkiye Milli Komisyonu'nun desteklediği bir etkinlikle, UNESCO ve Dünya Sualtı Federasyonu (CMAS) iş birliğinde "Bilimsel Dalış" ve "Sualtı Kültür Mirası" alanlarında bir eğitim programı düzenledi. 11 Mayıs'ta başlayan ve 20 Mayıs'ta sona erecek olan program, katılımcılara sualtı robotları kullanımı, sualtı tabletleri ve bilgisayarları eğitimi, sualtında airlift kullanma, belgeleme ve çizim yapma, 3B fotoğrafçılık, basınç odası teknolojisi, sualtı eser çıkartma yöntemleri gibi çeşitli bilimsel dalış becerilerini öğretti

17 ÜLKEDEN SUALTI MERAKLILARI KATILDI

Programa 17 ülkeden akademisyenler ve Kültür Bakanlığı temsilcileri katıldı. Güzel Sanatlar Fakültesi Kültür Varlıklarını Koruma ve Onarım Bölümü Sualtı Kültür Kalıntılarını Koruma Anabilim Dalı Öğr. Üyesi ve aynı zamanda Proje Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Öniz  ve program katılımcıları, Akdeniz Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Cengiz Toker ile bir araya geldi.

PROGRAM HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Ziyarette ülkelerinde sualtı kültür mirası alanında görev almak üzere eğitim almakta olan Senegal, Mozambik, Cezayir, Tunus, Cabo Verde, Kenya, Maritius, Comoros, Cibuti, Madagaskar, Eritre, Gambia, Mısır ve Fas Kültür Bakanlıkları temsilcilerinden oluşan isimlere Türkiye, Portekiz, Polonya ve İtalya’dan akademisyenler de eşlik etti. Program içeriği hakkında bilgi veren Proje Koordinatörü Doç. Dr. Hakan Öniz, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızdan da üç uzmanın katıldığı eğitim programında Akdeniz ve Galatasaray Üniversiteleri tarafından sürdürülen ScienceInBlue isimli AB projesi ve Uluslararası Kemer Sualtı Günleri kapsamında Sualtı Robotları Eğitimi, Sualtı Tabletleri ve bilgisayarları eğitimi, sualtından airlift kullanma, belgeleme ve çizim yapma, 3B fotoğraf çekme, basınç odası teknolojisi, sualtı eser çıkartma yöntemleri gibi çok yönlü bilimsel dalış eğitimleri yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Akdeniz Üniversitesi- Bülten