31 Mart'taki  Van Büyükşehir Belediyesi seçimlerinde, sandıktan birinci çıkan DEM Parti adayı Abdullah Zeydan yerine ikinci sıradaki  AK Parti adayına mazbata verilmesi yönünde alınan kararla başlayan ve birçok kente yayılan olaylar terör örgütü PKK propagandasına dönüştü. Van başta olmak üzere birçok kentte, seçim sonuçlarını bahane ederek PKK propagandası gerçekleştiren ve toplumu provokasyona sevk eden terör örgütü sempatizanları ise düzenlenen operasyonlarla gözaltına alındı. 

VAN DAHİL 6 İLDE 89 GÖZALTI

YSK tarafından DEM Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan adayı Abdullah Zeydan'ın seçim sonuçları tescillenirken, emniyet birimleri de seçim sonuçlarını öne sürerek terör örgütü PKK sempatizanlığı yapanlara karşı harekete geçti. Seçim sonuçlarını bahanede ederek sokağa çıkan terör örgütü sempatizanlarına yönelik Van başta olmak üzere 6 ilde operasyon için düğmeye basan ekipler 89 kişiyi gözaltına aldı. 

Antalya’da yaşlı adam evinde ölü bulundu Antalya’da yaşlı adam evinde ölü bulundu

Özel Harekat Polisleri Operasyon

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA DUYURDU

Terör örgütü sempatizanları yapanlara yönelik operasyonlarla ilgili açıklama ise İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'dan geldi. Bakan Yerlikaya açıklamasında, “2 Nisan 2024 Salı günü izinsiz gösteri yürüyüşü yapan, bölücü terör örgütüne yönelik övücü ve destekleyici slogan atan, güvenlik güçlerimize taşla saldıran ve uyarılara rağmen dağılmayıp mukavemet gösterenler gözaltına alındı" dedi. 

Bakan Yerlikaya'nın açıklaması:

"Van'da 26, Hakkari Yüksekova'da 29, Hakkari Merkez'de 9, Siirt'te 4, Batman'da 5, Şırnak'ta 10 ve İzmir'de 6 olmak üzere toplam 89 şüpheli gözaltına alınmıştır. Güvenlik güçlerimiz ülkemizin huzur ve güvenliği için canla başla çalışmaya devam ediyor”

Ali Yerlikaya Aa

VAN'DA NELER YAŞANDI?

31 Mart Yerel Seçimleri'nde DEM Parti'den Van Büyükşehir Belediye Başkanı adayı olan Abdullah Zeydan sandıkta 20 puan farkla birinci çıktı. Van Büyükşehir Belediyesi dahil 14 belediyenin tümü DEM Parti'ye geçti. Ancak Adalet Bakanlığı'nın talebi üzerine Abdullah Zeydan'ın aday olamayacağı yönünde yeni bir mahkeme kararı alındı. Van İl Seçim Kurulu bu mahkeme kararına uygun karar verirse Van Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın seçimlerde ikinci parti olan AK Parti'ye geçeceği duyuruldu. Bu duruma tepki gösteren vatandaşlar izinsiz gösteri ve yürüyüş düzenledi. Adaylığı kabul edilmeyen Abdullah Zeydan  Adalet Bakanlığı'nın itirazda bulundu. İtiraz üzerine Van İl Seçim Kurulu'nun "seçilme yeterliliği olmadığı" gerekçesiyle "seçilmemiş sayılmasına" karar vermesi ile tırmanan kriz dün akşam çözüldü.

Kaynak: İHA