Prof. Dr. Naci Görür, konuk olduğu ‘Az Önce Konuştum’ programında deprem hakkında konuştu. 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremin 1. yılında Türkiye’de deprem gerçeğinin olduğundan bahsetti. Bu 3 ile de dikkat çekti!

Bilim Akademisi üyesi ve yer bilimci Görür, ‘Bağırıyorum Tunceli’ye dikkat edin’ sözlerini kullandı. Beklenen İstanbul depremi için de riskli ilçeleri belirtti. İzmir’e de dikkat çekti. Ayrıca, Adıyaman ve Hakkari illeri arasındaki yerleşim yerlerini de uyardı!

Bakan Bolat’ın acı günü Bakan Bolat’ın acı günü

Naci Gorur Uyardi 3

Tunceli Dikkat! Deprem Geliyor Olabilir

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, "Bağırıyorum Tunceli’ye dikkat edin diye" sözlerini belirtirken ardından, bu uyarıların bilimsel verilere dayandığını belirtti.

Ardından "Sadece Tunceli demiyorum, Adıyaman’la Hakkâri arası bütün yerleşim alanları için de dikkatli olunması gerektiğini söylüyorum" sözlerini kullandı.

İşte O 3 İl: Erzincan, Bingöl ve Tunceli’ye Deprem Uyarısı

Prof. Dr. Naci Görür, üç ile deprem uyarısı verdi! “Bugün endişe ettiğimiz yerlerin başında Erzincan, Bingöl ve Tunceli geliyor” diyen yer bilimci Naci Görür, bu şehirdeki halkı ve yönetimi uyardığını da belirtti. Bölgelerde birtakım çalışmalar yapıldığını söyleyen Görür, bölgelerin depreme dirençli hale gelmesini umduğunu da ekledi.

İlgili İçerik: Prof. Dr. Naci Görür, deprem bilincini çocuklar için kaleme aldı

‘Bu Fay Kırılırsa Bizi Helak Eder’

Prof. Dr. Naci Görür, 2010 yılında bir proje ile Doğu Anadolu Fayı’nı incelediklerini belirtti. Bu proje üzerine Görür, şu açıklamada bulundu.

"Doğu Anadolu Fayı uyanmak üzere. Kuzey Anadolu Fayı 1939'dan 1999'a kadar 7'nin üzerinde deprem üreterek boydan boya kırıldı ve İstanbul'un kapılarına dayandı. Şimdi İstanbul'da deprem bekliyoruz. Bu fay uyanırsa aynen Kuzey Anadolu Fayı gibi davranıp Kuzey'den Güney'e kırarsa bizi helak eder".

İstanbul’da Bu İlçeler Depreme Karşı Riskli!

Naci Gorur Uyardi 4

Yer bilimci Görür, programda beklenen büyük İstanbul depremi hakkında da konuştu. Büyük İstanbul depremi yaşanırsa en fazla zarar görebilecek ilçeleri açıkladı. İşte, o ilçeler…

İstanbul’un riskli ilçeleri olarak Avcılar, Pendik, Bakırköy ve Tuzla’yı gösteren Görür, bu ilçelerin depreme daha fazla dikkatli olması gerektiğini belirtti. Bu ilçelerin İstanbul’un ‘yumuşak karnı’ olduğunu ve bu ilçelerde çok dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

‘Deprem Gerçeği ile Yaşamalıyız’

Depremin bulunduğumuz coğrafyanın jeolojik bir özelliği olduğunu kabul etmemiz ve bu gerçekle yaşamamız gerektiğini söyleyen Görür, bu depremle dirençli kentler inşa ederek yaşamamız gerektiğini duyurdu.

Depremle yaşamayı öğrenmek, depreme dirençli kentler yaratmak olduğunu söyledi. Bizden daha büyük ve sık depremler yaşamasına rağmen en az zarara uğrayan Japonya’ya dikkat çekti. Görür, “Yakın geçmişte Japonya'da 7.6 deprem oldu, 200'den az insan öldü. Bizde olsa 200 bin insan ölürdü. Bu durum bize yakışmıyor. Onun için aklımızı başımıza toplayalım. Her işi hükümetten, devletten de beklemeyelim” sözlerini kullandı.

Naci Görür’ün Dayanakları Neler?

Naci Gorur Uyardi 2

“Depremi tahmin etmiyoruz” diyen yer bilimci Görür, bu uyarıları yaparken araştırmalar ve verilerden değil, Türkiye’nin jeolojik yapısındaki fayları ve levha sınırlarının davranışlarını inceleyerek öngörüde bulunduğunu belirtti.

Muhabir: Duygu Tekin