Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO), FTI'nın iflasının bölgedeki turizme etkisini en aza indirmek için harekete geçti. Konuyla ilgili rapor hazırlayan MATSO, raporu Kültür ve Turizm Bakanlığı'na iletti. MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, "FTI'nın iflası, Manavgat ve Antalya turizmi için büyük bir darbe. Özellikle bölgeye en fazla turist Alman pazarından geliyordu. Bu krizin bölge ve ülke turizmine olumsuz etkileri olacaktır” diye konuştu.

MANAVGAT'A GELEN 400 BİN ALMAN TURİSTİN ETKİSİ

FTI'nın Türkiye'ye yılda 1 milyondan fazla turist getirdiğini kaydeden Başkan Güngör, bunun 400 bin civarının Antalya'ya, Antalya'nın üçte birinin ise Manavgat'a geldiğini ifade etti.

TURİZM SEZONU RİSK ALTINDA

Turizm sezonu başlarken rezervasyonların çok iyi olması sebebiyle bölge olarak çok mutlu olduklarını anlatan Başkan Güngör, turizm sezonunun yoğun döneme girdiği günlerde böyle bir şeyin yaşanmasının son derece üzücü olduğunu ve bölge turizmine negatif etkileri olacağını söyledi.

Antalya'yı da etkileyecek! Dev iflasın bilançosu 10 milyon Euro! Antalya'yı da etkileyecek! Dev iflasın bilançosu 10 milyon Euro!

MATSO'DAN YOĞUN ÇALIŞMALAR

Turizmcilerin ve MATSO üyelerinin süreci en az hasarla atmaları için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade eden Başkan Güngör, "Bu krizin bölgedeki üyelerimizi ve turizmcilerimizi ne kadar etkilediğini tespit etmeye çalışıyoruz. MATSO olarak hem üyelerimizin hem de sektörün zarar görmemesi için konuyla ilgili yakından ilgileniyoruz. Manavgat iş dünyası ve turizm sektörü olarak, temennimiz bölgemizin bu krizi en az hasarla atlatmasıdır" şeklinde konuştu. 

ALMAN TURİSTLERİN GELMESİ İÇİN GİRİŞİMLER YAPILIYOR 

MATSO olarak turizmciler ile sık sık görüşerek konuyu değerlendirdiklerini anlatan Başkan Güngör, "FTI Alman turistleri ülkemize ve bölgemize getiren ana operatörlerden biri konumundaydı. Önceliğimiz sezon içerisinde yaşanabilecek olumsuz gelişmeleri tersine çevirmek ve tatil planları yapan Almanların bu sezon buraya gelmelerini sağlamak. Üyelerimizin bu süreci daha az hasarla atlatabilmeleri için var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Konuyla ilgili üyelerimizden aldığımız bilgiler doğrultusunda hazırladığımız raporlar ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) aracılığı ile Kültür ve Turizm Bakanlığı'na girişimde bulunduk" dedi. 

Antalya'daki turistlere büyük şok Antalya'daki turistlere büyük şok

ANTALYA'DA 18 BİN TURİST

Antalya Valisi Hulusi Şahin ise FTI'nın iflasının Antalya'ya etkilerini değerlendirerek, şu an bu firma ile Antalya'ya gelmiş ve tatilde olan turist sayısının ilişkin ilk hesaplamaya göre 18 bin civarında olduğunu söyledi. Şahin, "Hiçbir sıkıntı olmadan bu turistleri, bizim otelcilerimiz geri dönüşlerini zaten planladı" dedi.

ANTALYA TURİZMİ FAZLA ETKİLENMEYECEK

Vali Şahin, tur rezervasyonlar konusuna da değinerek, "Onlar zaten gelmeyecekler. Dolayısıyla bir alan açıklığı olacak. Bir rezervasyon iptali olacak ama bununla ilgili tedbirler alındı. Vakit var. Bunun öyle daha önce yaşanan iflaslar gibi büyük çaplı bir etki yapacağını düşünmüyoruz. Çünkü buna göre hem daha tedbirli Antalya turizmi hem de orada bir sigorta mekanizması da işliyor. Dolayısıyla FTI'ın Antalya turizminin totaline çok olumsuz bir etkisi olacağını düşünmüyoruz" şeklinde konuştu.

Kaynak: İHA