Açıklanan son verilere göre Türkiye genelinde dizel motorlu araçların dönemi kapanıyor! En son 2020 yılında satış listesinin zirvesinde yer alan dizel motorlu araçların yerine artık hibrit, elektrikli ve benzinli motora sahip olan araçlar tercih ediliyor. Karma yakıt ya da elektrik kullanan araçlara gösterilen ilgi her geçen gün artarken, motor hacimleri düşük olan benzinli araçlar 2023 yılında en çok tercih edilen taşıt türü oldu. Peki, en çok tercih edilen markalar hangileri oldu? 

EN ÇOK OTOMOBİL TERCİH EDİLDİ

Türkiye’de, trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bu yılın Ocak ayında, 2023 Ocak ayına oranla yüzde 33,3 artış gösterdi. Trafiğe kayıtlı toplam taşıt sayısı Ocak ayı sonu itibarıyla 28 milyon 951 bin 792 oldu. Söz konusu taşıtların yüzde 53,ü otomobillerden, yüzde 17,8'i motosikletlerden geri kalan kısmıysa kamyonet, traktör, kamyon, minibüs, otobüs ve özel amaçlı taşıtlardan oluştu. 

EN ÇOK BU MARKALAR SATILDI

Ocak ayında trafiğe 113 bin 269 adet otomobil trafiğe kaydedildi. Trafiğe kaydı yapılan otomobillerin markalarına bakıldığında ilk sırada yüzde 16,4'lük payla Renault ilk sırada. Fransız markasını İtalyan Fiat yüzde 9, Çinli Chery yüzde 6,2 ile takip etti. Listenin geri kalanını sırasıyla Volkswagen, Toyota, Hyundai, Opel, Citroen, Peugeot, Ford, Dacia, Skoda, Nissan, Audi, Honda, Mercedes-Benz, Kia, MG, Volvo, BMW markaları oluşturdu. 

Sivaslıların eziyeti son buluyor! Sivas-İstanbul yüksek hızlı tren seferleri başlıyor Sivaslıların eziyeti son buluyor! Sivas-İstanbul yüksek hızlı tren seferleri başlıyor

DİZEL MOTORLAR TARİH Mİ OLUYOR?

2024’de trafiğe kaydı yapılan benzinli araç sayısı 2023’e oranla yaklaşık 70 bin, dizel araç sayısı 15 bin artış gösterdi. Dizel araç sayısı, 2020 yılına kadar düzenli olarak artmış, söz konusu listelerde satışı en çok gerçekleşen araç türü olmuştu. Ancak 2020 yılı itibariyle satış grafiği düşmeye başlayan dizel motorlu araçlar, 2024 itibariyle birincilik koltuğunu benzinli araçlara bıraktı. Öte yandan hibrit ve elektrikli araçların satışları da gün geçtikçe yukarı doğru tırmanışını sürdürüyor. Tüm bu istatistiklerse akıllara ‘Dizel motorlar tarih mi oluyor?’ sorusunu getiriyor. 

BENZİNLİ MOTORLAR İLK SIRADA

Ocak ayında trafiğe kaydı yapılan 113 bin 269 adet otomobilin yüzde 66,5'i benzinli motora sahip araçlardan oluştu. Dizel motora sahip araçların oranı 13,8’de kalırken, hibrit ve elektrikli araçlara ait verilerde artış olduğu gözlendi. Ocak ayında trafiğe kaydı yapılan hibrit araçların yüzdesi 11,4, elektrikli araçların oranıysa yüzde 7 olarak kayıtlara geçti. 

Muhabir: VELİ AKOĞLU