Stratejist Tuğba Özay, geçtiğimiz hafta iç piyasada ve küresel piyasalarda yaşanan gelişmeleri yorumladı. Hem yerli hem de yabancı yatırımcıların odağında seçimler olduğunu vurgulayan Özay, altının öne çıkan yatırım araçlarından biri olmaya devam ederken, dolar/TL’de yukarı yönlü beklentiye dikkat çekti.  

SWAP KANALI AÇILIRSA DOLAR/TL’DE YUKARI YÖN GÖREBİLİRİZ

Özay, “Politika faiz yüzde 45 seviyesinde seyrederken, hem mevduata hem de altına talep devam ediyor. Seçimlere yaklaştıkça altın hem jeopolitik riskler kaynaklı hem de Fed’in faiz indirim beklentilerinin günden güne artmış olması nedeniyle ön plana çıkıyor. Herkesin merak ettiği bir diğer önemli konu dolar. Opsiyon yatırımcılarına göre doların cazibesi, diğer gelişmekte olan ülke para birimlerine göre daha da azalmış durumda ve opsiyon yatırımcıları dolar alım pozisyonlarından bir miktar uzaklaşmış görünüyor. Dolar tarafında swap kanalı açılırsa önümüzdeki dönemde bir volatilite ve dolar/TL’de de yukarı yönlü bir hareket görebiliriz” dedi. 

DOLAR YATIRIMCISI SEÇİM SONRASINI BEKLİYOR

Kur Korumalı Mevduat’ta düşüşün sürdüğünü hatırlatan Özay, “Alternatif yatırım aracı olarak çok küçük kademelerle doların yükseldiğini de görüyoruz. Yatırımcılar dolardan çıktıktan sonra mevduata, altına ya da hisse senetlerine gitmeyi tercih ediyor. Yabancı yatırımcı da yerli yatırımcı gibi seçim sonrası takvimi ve para ve maliye politikalarındaki gelişmeleri merak ediyor. Yabancı yatırımcı 16 Şubat haftası itibarıyla 22,1 milyon dolar net hisse satışı yapmış olmakla birlikte; uzun vadeli trende baktığımızda yabancının hala içeride olduğunu görüyoruz. Seçimlere yaklaşıldıkça bir miktar daha satışlar görebiliriz. Seçimlerin ardından swap kanalının açılması, Türkiye'nin gri listeden çıkması ve olası not artışı, yabancı yatırımcıların bakışını biraz daha iyimser bir havaya büründürecek gelişmeler” diye konuştu.

 

Çiğ süte zam geliyor! Çiğ süte zam geliyor!


  
 

Kaynak: HABER MERKEZİ