Milli Eğitim Bakanlığı'nın sunduğu ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ taslağı gündem olmaya devam ediyor. ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ taslağına bir tepki de Eğitim-İş Antalya Şube Başkanı Sadık Acar'dan geldi.  Eğitim sisteminin ideolojik bir bakış açısıyla şekillendirildiğini belirten Acar, "Laik ve bilimsel eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yok sayan eğitim programına hayır!" açıklamasında bulunarak imza kampanyası başlattı.

Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu Alanya’da vatandaşlar onları görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu

"TÜRKİYE YÜZYILI MAARİF MODELİ'Nİ GERİ ÇEKİN"

Milli Eğitim Bakanlığı'nın sunduğu yeni müfredat taslağının daraltılması muhalefet, eğitimci ve veliler tarafından tepki geçti. "Müfredatlar, eğitimin anayasasıdır!" diyerek açıklamada bulunan Acar, "Eğitimin gerçek bileşenlerini sürece dahil etmeden, geçmişin değerlendirmesini, ihtiyaç analizini yapmadan, bilimsel tespitleri, pilot uygulaması olmadan böyle bir değişiklik yapılamaz! Milli Eğitim Bakanlığı'nın, laik ve bilimsel eğitimi, Atatürk’ü ve Cumhuriyeti yok sayan "Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli" isimli müfredat taslağı, eğitim sistemimizi ideolojik bir bakış açısıyla şekillendirme tehdidi taşımaktadır. Bu taslak, bilimsel ve laik eğitimden uzaklaşarak, ezberci ve dogmatik bir eğitim anlayışını teşvik ediyor" dedi.

Öğrenci Eğitim

"LAİK EĞİTİM SİSTEMİNİN TEMELLERİNİ SARSIYOR"

Yeni taslağın bilimsellikten, laiklikten ve eğitimde niteliğin kaybolduğunu belirten Acar, "Taslak, modern bilimin temel prensiplerini evrim teorisini yok saymakta, hurafe ve ideolojiye dayalı bir eğitim sistemi oluşturmayı amaçlamaktadır. Laik eğitim sisteminin temellerini sarsmakta, din ve devlet işlerini birbirine karıştırmakta ve farklı inançlara sahip öğrencileri ayrımcılığa maruz bırakmaktadır. Ezberciliği ve tek tip düşünmeyi teşvik etmekte, öğrencilerin eleştirel düşünme ve sorgulama becerilerini geliştirmelerini engellemektedir. Nitelikli öğretmen kadrosunun azalmasına ve eğitimde genel bir gerilemeye yol açacaktır. Eğitim, her bireyin temel hakkıdır ve geleceğimizin teminatıdır. Eğitim sistemimiz, bilimsel, laik ve eleştirel düşünmeyi teşvik eden bir yapıya sahip olmalıdır. Maarif Modeli taslağı, bu temel değerleri tehdit etmektedir. Bu taslağın geri çekilmesi için hep birlikte sesimizi yükseltelim!" ifadelerini kullanarak sözlerini bitirdi.

Yeni Baslayan Anne Babalar Icin Ilkokul Sozlugu 1

 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN