Türk Eğitim Sen Antalya Şubesi üyeleri, Türk Milleti’nin bağımsızlık ateşinin yakıldığı Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 105’inci yıl dönümü ve Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı kapsamında Cumhuriyet Meydanındaki Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 

19 MAYIS CUMHURİYETE AÇILAN KAPI’ 

Çelenk sunma törenine Türk Eğitim Sen Antalya 1 No’lu Şube Başkanı Oğuz Öztürk, Başkan Yardımcıları Fatih Taşkınöz, Erol Çetin, Levent Erdoğdu, Büyükşehir ve Muratpaşa İlçe temsilcileri katıldı. Başkan Oğuz Öztürk yaptığı açıklamada, 19 Mayıs’ın Türk milletinin irfanla, şan ve şerefle yürüttüğü istiklal mücadelesi, Milli hudutların temelinin atıldığı taşıyıcı kolon, yurdumuza peydahlanan düşmana direnişle verilen karşılık, Türk’ün akılcı kararlılığı, yürekli haykırışı, Cumhuriyetimize açılan kapı olduğunu belirtti. 

ATATÜRK İÇİN GENÇLERİN ÖNEMİNE DEĞİNDİ

Öztürk açıklamasının devamında, “Atatürk, Türk gençliğini, genç fikirleri de çok önemsiyordu. Milli benlik ve milli şuur kavramlarıyla yoğrulan, bağımsızlığı her şeyden önde tutan, vatansever gençler yetiştirmek Atatürk’ün idealleri arasındaydı. Bu nedenledir ki Atatürk, Gençliğe Hitabesinde, Türk istiklal ve cumhuriyetini gençlere emanet etmiş, onlara çok kıymetli öğütlerde bulunmuştur.  Gençlerimiz de Türk milletinin müşterek değerlerine sahip çıkmakta, mevcudiyetini ve istiklalini nesilden nesile aktarmaktadır. Atamızın, kurtuluş meşalesinin yakıldığı 19 Mayıs tarihini Türk gençliğine armağan etmesi, 19 Mayıs’ın ‘Gençlik ve Spor Bayramı’ olarak kutlanması, gençliğin O’nun hayatındaki rolüne işaret etmektedir” ifadelerine yer verdi. 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN