Elektronik sigara, sigarayı bırakmak isteyenlerin özellikle tercih ettiği e-sigara olarak da bilinen elektronik bir cihazdır. Sigarayı bırakmak isteyenler tarafından tercih edilmesi de elektronik sigara zararları nelerdir sorularını doğurur. Çünkü sigara ile zararlarını karşılaştırmak isterler.

Son zamanlarda elektronik sigaraların sağlığa verdiği ciddi zararlar gündeme geliyor. Geçtiğimiz günlerde ise elektronik sigara yüzünden bir genç kızın ciğerleri söndü.

Yaşanan gelişmeler böyle olunca kullanıcılar elektronik sigara hakkında daha fazla bilgi edinmek istedi. İşte, elektronik sigara zararları nelerdir ve detayları yazımızda…

Sağlık Bakanı duyurdu! 15 gün boyunca hiçbir branştan randevu alamayacaksınız... Sağlık Bakanı duyurdu! 15 gün boyunca hiçbir branştan randevu alamayacaksınız...

Elektronik Sigara Zararlari 4

Elektronik Sigara Zararları Nelerdir?

Elektronik sigaralar ilk popülerliğini elde ettiği zamanlarda geleneksel sigaralara göre daha az sağlığa zararlı olduğu gündeme gelmiş ve görünüşü kullanımını artırmıştır.

Elektronik sigara içerisinde bulunan sıvılar genellikle %5 mg nikotin içermektedir. Sigarayı bırakmak isteyenler için bir basamak olsa da içerisinde bulunan nikotin, bağımlılığı sürdürür.

Tüm dünyada oldukça sık kullanılmaya başlayan elektronik sigaralar zararları nelerdir kullanıcılar tarafından merak edilir. Uzmanların uyarılarına rağmen gün geçtikçe elektronik sigaraların kullanımı arttığı gibi kullanan yaş kitlesi de azalıyor.

Kişiler sigarayı bırakmakta bir basamak olarak gördükleri elektronik sigaraların zararlarını merak ediyor.

İşte, en bilindik elektronik sigara zararları şu şekildedir:

 • Nikotin bağımlılığı
 • Akciğer problemleri
 • Kalp ve damar hastalıkları
 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Baş ağrısı
 • Solunum sorunları
 • Öksürük
 • Erkeklerde sperm sayısını azaltma ve kalitesini düşürme
 • Erken menopoz olasılığı
 • DNA hasarı

Sigarayı bırakmak isteyenler elektronik sigaraların aynı geleneksel sigaralar gibi zararları olduğunu unutmamalıdır. Elektronik sigaranın zararları geleneksel sigaralar ile eşdeğerdir.

Elektronik Sigara Zararlari 2

Elektronik Sigara Yüzünden Genç Kadının Ciğeri Söndü!

Elektronik sigaraların kullanımının artması sağlığa ciddi zararlarını gündeme getirdi. ABD’de 20 yaşında ve 5 yıldır elektronik sigara kullanan genç kızın başına gelenler tüm dünyayı korkuya sürükledi! Haber sonrası kullanıcılar elektronik sigara zararları nelerdir diye oldukça merak etti.

ABD’de yaşayan henüz 20 yaşındaki genç kız uzun süredir elektronik sigara kullanıyordu. Bu nedenle sağ ciğeri tam iki kez çöktü ve ciddi kalıcı hasar bıraktı.

Elektronik sigara yalnızca bu genç kızın sağlığını etkilemedi. Yıllardır bu şekilde birçok vaka görünüyor. Ciğer solması, kalp yetmezliği, ciddi baş dönmeleri, damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar olduğu gibi elektronik sigaraların patlama nedeniyle de bir kişinin hayatını kaybettiği haberi de geçtiğimiz yıllarda gündeme gelmişti.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigaralar, bağımlılık yapan ve nikotin içeren sıvının aerosol üretmesiyle oluşur. E-sigara veya elektronik nikotin dağıtım sistemi olarak da adlandırılan bu sigaralar, geleneksel sigaraların son yıllarda tahtını sarsıyor. Elektronik sigaralar tütün dumanı üretmek yerine sıvı nikotin buharı üreten cihazlardır.

Elektronik Sigaranın İçinde Nikotin Var Mı?

Elektronik sigara geleneksel sigaralara göre tütünü bizzat vücudunuza vermez. Nikotin ve diğer zararlı maddeleri soğuk buhar yöntemiyle verir ve sigara kadar zararlıdır.

Elektronik sigaralar içinde tütün yerine buharlaştırılan ve ağız yoluyla çekilen bir sıvı bulundurur. Bu sıvı içerisinde genellikle sıvı nikotin, gliserin, koku verici gibi maddeler bulunur. Yani evet, elektronik sigaranın içinde nikotin vardır.

Elektronik sigara buharı zararlı mı diye soranlar da vardır. Elektronik sigaranın buharı normal sigaralar gibi akciğere zarar verir ve solunum yolu hastalıklarına sebep olabilir. Elektronik sigara zararları nelerdir başlığımızda doğabilecek diğer sorunlardan da bahsettik.

Elektronik Sigara Mı Daha Zararlı Sigara Mı?

Son dönemlerde oldukça kullanımı yaygınlaşan elektronik sigaralar, sigara mı daha zararlı puff mu sorularını gündeme getirdi.

Elektronik sigara üreticileri geleneksel sigaralara göre daha az kimyasal madde içerdiği için daha az zararlı olduklarını duyurdu. Bu sebeple sigara bırakmada basamak haline gelen elektronik sigaralar ne yazık ki düşündüğümüz kadar masum değil.

Elektronik sigara mı normal sigara mı daha zararlı soranlar için içeriğindeki maddelerden bahsetmek istedik. Elektronik sigaralar normal sigaralara göre daha az kimyasal maddeye sahip fakat içlerinde sağlığa zararlı metal, kurşun ve kansorejen maddeler bulunduruyor.

Elektronik Sigara Zararlari 3

Elektronik Sigaralar Sigarayı Bırakmaya Yardımcı Olabilir mi?

Elektronik sigara zararları nelerdir merak edenler sigarayı bırakmadan yardımcı olup olmayacağını da sorar. Tıpkı sigara gibi zararlı olan bu cihazlar nikotin içeriyor mu ve sigarayı bıraktırır mı merak ederler.

Elektronik sigaralar içeriğinde nikotin bulundurur. Bu da bağımlılığı yaratan bir maddedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyenler elektronik sigaranın içindeki nikotin yüzünden bağımlılık davranışını sürdürmeye eğilimli olurlar

Muhabir: Duygu Tekin