Emlak ve çevre temizlik vergisi ödemeleri için son tarih yaklaşıyor. 2024 yılı için belirlenen vergi ödeme süresinin 31 Mayıs Cuma günü sona ereceği duyuruldu. Ayrıca ödemelerin zamanında yapılmaması durumunda uygulanacak gecikme zammı oranları da açıklandı.

EMLAK VERGİSİ İKİ TAKSİTTE ÖDENEBİLECEK 

Emlak vergisi birinci taksiti Mart, Nisan ve Mayıs aylarında, ikinci taksiti ise Kasım ayında olmak üzere iki eşit taksitte ödenebilecek. 1. Taksit için son ödeme günü 31 Mayıs Cuma günü olarak belirlendi. Vergi değerlerinin 2024 yılında yüzde 29,23 oranında artırılacağı belirtildi. Vergi oranlarının büyükşehir belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde yüzde 100 artırımlı olduğu da dile getirildi.

Mersin Genel Konut

İNDİRİMLİ VERGİ ORANLARINDAN KİMLER YARARLANACAK?

İndirimli bina vergisi oranlarından kimlerin yararlanabileceği belirli koşulları sağlayan kişilerin indirimli vergi oranlarından faydalanabileceklerini belirtildi. Bu kişiler arasında engelliler, geliri olmayanlar ve gaziler gibi gruplar bulunuyor. Son olarak, taşınmaz kültür varlıklarının korunmasına ait katkı payı hakkında bilgi verildi. Bu katkı payının emlak vergisi ile birlikte tahsil edildiği ve ödemelerin kültür ve tabiat varlıklarının korunması ve değerlendirilmesi amacıyla kullanıldığı ifade edildi.

Muhabir: HANDE TURAN KUMAŞ