Geleneksel Anadolu müziğinin, fütürist surf’ün ve post-punk’ın zıtlıklarını psikedelia’yla bir araya getiren Gaye Su Akyol, konser takvimine Antalya rotasını da ekledi. Müziğini “kavramsal olarak evrensel, ruh olarak yerel” olarak tanımlayan müzisyen, bu kez Antalyalı sevenleri için söyleyecek.

2 Şubat akşamı Holly Stone Performance Hall Antalya’da hayranlarıyla buluşacak ünlü isin, müzikseverlere unutulmaz bir gece yaşatacak. 18 yaş sınırının olduğu etkinlik saat 20.00’da başlayacak. Konser biletleri, biletix üzerinden temin edilebilecek.

GAYE SU AKYOL’UN MÜZİKAL YOLCULUĞU

Gençler, kültür-sanat etkinlilerine artık indirimli yada ücretsiz girebilecek Gençler, kültür-sanat etkinlilerine artık indirimli yada ücretsiz girebilecek

Bestesi ve güftesi kendine ait, ses getiren ilk albümü “Develerle Yaşıyorum”u 2014’te yayımladıktan kısa süre sonra dikkatleri üzerine çekti. İlk uluslararası albümü “Hologram İmparatorluğu” ile Türkiye, Avrupa, Orta ve Uzak Doğu’daki konserleriyle sound’undaki Doğu-Batı sentezini dinleyicilerinde de yakalamayı başardı. Pitchfork, The Guardian, The Observer, The New York Times gibi mecralar tarafından albüm incelemeleri yapılan Gaye Su Akyol; İngiltere’nin önemli müzik dergilerinden Songlines’ın da kapağında yer alan ilk Türk müzisyen oldu. Söz ve müziği kendisine ait olan 2018 tarihli “İstikrarlı Hayal Hakikattir” albümünün yapım, düzenleme ve kayıt aşamalarında prodüktör, görsel dünyasında ise sanat yönetmeni rollerini de üstlendi. Müzikal açıdan son derece zengin bir enstrümantasyon ve elektronik beat’lerler kurduğu sound’unu; bu albümde yine Anadolu Pop ve Anadolu Rock, Türk Halk Müziği ezgileri, Klasik Türk Müziği gamları ve vokalleri ile bir araya getirdi. “Yort Savul: İsyan Manifestosu” kısaçalarını 2020’de dinleyicisiyle buluşturan Gaye Su Akyol; yeni albümü “Anadolu Ejderi”ni, Glitterbeat ve Ali Güçlü Şimşek ile birlikte kurduğu Dunganga Records etiketiyle yayımladı. Koyu beat’lerle birlikte stoner rock, post punk, caz ve disco dokunuşlarını barındıran albüm; hip-hop ve endüstriyel müziğin, 90’ların, Orta Doğu’nun ve grunge’ın etkisi altında sonik bir macera. Akyol’un bilinen sınırların dışına çıkma eylemiyle beslenen “Anadolu Ejderi” uyuyan bir ejderin uyanışına işaret ediyor ve özgürlüğün bayrağının dalgalanışına çağrıda bulunuyor. 

Muhabir: DUYGU TEKİN