Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2023 Yılı Turizm Verileri Değerlendirme Toplantısı’nda yaptığı açıklamalarda, Antalya’daki Olimpos, Phaselis, Perge, Aspendos ve Syedra gibi ören yerlerinin aydınlatılarak, gece müzeciliği kapsamında ziyarete açılacağını ifade etmişti. Açıklama sonrası konuyla ilgili yayımlanan haberlerin ve sosyal medya paylaşımlarının altına yapılan yorumlarda oldukça olumlu dönüşler yaşandığı gözlendi. Haber ve paylaşımların altına yorumlarda bulunan onlarca yerli ve yabancı turist gece müzeciliğine büyük ilgi gösterdi.

Bu yıl turizmde 60 milyar dolar hedefi Bu yıl turizmde 60 milyar dolar hedefi

GECE 12’YE KADAR AÇIK KALACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Antalya’daki Olimpos, Phaselis, Perge, Aspendos ve Syedra gibi ören yerlerinin aydınlatılarak gece müzeciliği kapsamında ziyarete açılacağını belirtti. Yapılan çalışmaların son aşamasının gece müzeciliği olduğunu ifade eden Bakan Ersoy, “Özellikle yaz döneminde kıyı kentlerinde hava sıcaklığı çok yüksek olduğu için turistler otelden çıkamıyor. Gün batımından sonra mümkünse gece gezmek istiyorlar ama hava karardığı için gezdiremiyorduk. Şimdi bu aydınlatma projesi ile hem gün batımında hem de gece 12’ye kadar şehir merkezlerine, turizm merkezlerine yakın olan yerlerde müzelerimizi açık tutacağız. Böylelikle hem turistin otel dışına çıkmasını sağlayacağız, hem de şehrin diğer paydaşlarının turizm gelirlerinden pay almasını sağlayacağız”  ifadelerini kullandı.

GERİ DÖNÜŞLER ‘OLUMLU’ OLDU

Olimpos, Phaselis, Syedra, Perge ve Aspendos gibi antik kentlerde de gece müzeciliği başlatılacağının açıklanmasının ardından konuyla ilgili oldukça olumlu geri dönüşler yaşandığı gözlendi. Gerek haber siteleri gerek sosyal medya platformları üzerinden yapılan paylaşımların altında konuyla ilgili yüzlerce yorum yapıldı. Sürdürülebilir turizm açısından büyük önem taşıyan projeyle ilgili yapılan yorumlarda, “Çok mantıklı. Yaz sıcağında gezmek zulüm oluyor. Eşsiz görüntüler bizi bekliyor. Tebrikler yerinde karar” gibi yüzlerce yorumun kaleme alındığı gözlendi.

Bakan Ersoy’un gece ziyaretlerine açılacağını belirttiği ören yerlerinde ziyaretçi karşılama merkezi, yürüyüş parkurları ve restorasyon çalışmalarının yanı sıra aydınlatma amaçlı elektrik altyapısı uygulamaları devam ediyor.

Muhabir: VELİ AKOĞLU