Antalya'da Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi'nin gönüllü okuyucuları, görmeyen engelli özel bireyler için her gün kitap seslendiriyor. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne bağlı 60 bin aşkın kitap ve 30 bin yakın üyesiyle 24 saat çocuk, genç ve yetişkinlere hizmet veren Tekelioğlu İl Halk Kütüphanesi'ndeki kitaplardan engelli bireylerde dijital ortamda yararlanılıyor.

DİJİTAL KONUŞAN KİTAPLIK

Yaklaşık 600 görmeyen engelli üyenin bulunduğu üyenin 'konuşan kitaplık' bölümünde kitaplar dile geliyor. Gönüllü kitapseverler seslendirdikleri kitaplarla görme engellilerin faydalanmasına aracı oluyor. 400 sahifelik bir kitabın seslendirilmesi 3 ay sürerken, stüdyoda alınan kayıtlar dijital ortamda tüm görme engellilerin erişimine açılır.

NURRHAK DAĞI EFSSANESİ'NE SES

Antalyalı yazar-gazeteci Ulviye Küçük'ün yayınevinden yeni çıkan, 'Aşkın ve Direnişin romanı' olan 'Nurhak Dağı Efsanesi' adlı ameliyat kitabı eğitimci Deniz Ersoy tarafından görmeyenler için seslendirildi. Küçük'ün okuyucusuna heyecan veren, nefes kesen =aşkın ilahi bir güç'e vurgu yapılıyor, romanın kahramanları Çiğdem ile Halil'in efsaneleşen, dillere destan olan aşkları anlatılıyor. 

Kaynak: AA