Finlandiya’nın bayrak taşıyıcı havayolu şirketi Finnair, uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi ve ağırlık hesaplamalarına katkı sağlamak amacıyla yolcuları tartma kararı aldı.

DENEME AŞAMASI

Havayolları maliyetlerini azaltmak için çeşitli projeler geliştiriyorlar. Daha önce Yeni Zelandalı Air New Zealand ile gündeme gelen yolcuları “tartma” fikrini bir havayolu daha hayata geçiriyor. Finlandiya’nın havayolu şirketi Finnair, kabindeki fazla yükleri daha rahat tespit edebilmek amacıyla bir karara imza attı. Henüz sadece Helsinki Havalimanı’nda deneme aşamasındaki uygulamaya göre Finnair yolcuları da tıpkı bagajlar gibi tartılacak.

UÇAK DENGESİ

Havayolu şirketi CNN International’a yaptığı açıklamada, her şeyin anonim olduğunu ve ağırlığı yalnızca kapıdaki personelin gördüğünü söyledi. Tallqvist, denemenin Pazartesi günü başladığını ve Perşembe sabahı itibariyle 800 gönüllünün uygulamaya katıldığını belirterek, havayolunun ‘gönüllü sayısı karşısında olumlu bir sürpriz’ yaşadığını da sözlerine ekledi. Tallqvist, havayolunun “uçuşların güvenli bir şekilde gerçekleştirilmesi için gerekli olan uçak dengesi ve performans hesaplamaları amacıyla” yolcuların ortalama ağırlığı ve el bagajları hakkındaki verileri derlediğini başka bir amaçları olmadığını söyledi.

Antalya'da elektrik kesintisi: 20  Şubat Salı günü kesinti uygulanacak ilçelerin tam listesi... Antalya'da elektrik kesintisi: 20 Şubat Salı günü kesinti uygulanacak ilçelerin tam listesi...

Kaynak: HABER MERKEZİ