Serbest piyasada döviz fiyatları 19 Nisan 2024 Serbest piyasada döviz fiyatları 19 Nisan 2024

Antalya Diplomasi Forumu’nda konuşan Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, “Teknolojinin sağladığı küresel büyüme kapsayıcı olmalı. Yerel teknoloji şirketlerinin küresel teknoloji güçleriyle yarışabilmesi için adil bir rekabet ortamı sağlanması önemli” dedi.   

TİCARETTEKİ YAVAŞLAMA AÇIKLAMASI DİKKAT ÇEKTİ

Hepsiburada Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Hanzade Doğan, Antalya Diplomasi Forumu’nda katıldığı 'Uluslararası Ticaret, Bağlantısallık ve Karşılıklı Bağımlılık' konulu yuvarlak masa oturumundaki konuşmasında küresel ticaret ve teknolojiye dayalı ticaretin geleceği üzerine görüşlerini paylaştı. Küresel ticaretteki yavaşlamanın durgunluktan ziyade coğrafi ayrışma ve siyaset temelli olduğunu dile getiren Hanzade Doğan, “Teknoloji geliştirme ve üretimi tüm ülkelere açık olmalı. ‘Big Tech’ olarak da bilinen büyük teknoloji şirketleri, teknoloji odaklı küresel refahın geleceği için yapısal bir tehdit olma riski taşıyor. ‘Big Tech’, teknoloji milliyetçiliğinin aracı haline gelmiş durumda” dedi.  

ADİL REKABET ORTAMI BEKLENTİSİ

Big Tech şirketlerinin çok büyük ölçüde veri biriktirdiklerine dikkat çeken Doğan, “Teknoloji tabanlı küresel büyümenin kapsayıcı olması için tüm toplumların bu sürecin bir parçası olması zorunlu. Bu firmaların ağ etkileri ve finansal güçleri sayesinde etki kapasiteleri çok artıyor. Teknoloji üretimi ve yatırımını hem jeopolitik aşırılıklardan hem de Big Tech'in aşırılıklarından kurtarmamız gerekiyor. Bu alana yeni girenlere ve görece daha küçük ülkelerdeki oyunculara küresel ilerlemeye katkıda bulunmaları için hem ulusal hem de uluslararası düzeyde adil bir rekabet ortamı sağlanması büyük önem taşıyor. Sorumlu teknoloji uygulamaları küresel ticaret, entegrasyon, verimlilik, büyüme ve barış için temel olacaktır” şeklinde konuştu. 
 

Kaynak: İHA