Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan bir seçim vaadini daha gerçekleştirdi! Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan bir seçim vaadini daha gerçekleştirdi!

Burdur’da eskiden beri yapılan ve günümüzde severek tüketilen haşhaş helvası coğrafi işaret alarak tescillendi. Haşhaş helvası Burdur’un 14’üncü coğrafi işaret tescili alan ürünü oldu.

HAŞHAŞ HELVASI TESCİLLENDİ

Burdur’da geçmişten günümüze haşhaş üreticiliği aktif şekilde yapılıyor. Şifa kaynağı olan haşhaş; yağ yapımında, hamur işlerinde ve süslemelerde yaygın olarak kullanılıyor. Burdur’da haşhaş helvası olarak bilinen yöresel tatlı ise, şehre gelen turistlerin dikkatini çekiyor. Yüksek besin değeri nedeniyle birçok faydası bulunan haşhaş helvası yöresel halk tarafından da çok seviliyor.

14 ŞİFALI ÜRÜN DAHA TESCİLLENDİ 

Ceviz ezmesi, Burdur şiş, Dirmil sipsisi, Karamanlı cevizi, Karamanlı kişnişi, Karamanlı rezenesi, Melli inciri, Bucak salebi, Tefenni rezenesi, kabak helvası, Gölhisar kavurması, Kozağaç ikitelli curası ve İbecik bezinin ardından Burdur Ticaret Borsası’nın başvurusuyla, Burdur haşhaş helvası da tescillendi. Burdur Valiliği'nde yapılan tescil tanıtım toplantısında konuşan Burdur Valisi Türker Öksüz, "2021 yılında başvuru yapılmış, 2023 yılında ise tescili alınmış. Üretmek, ülkemizin de ihtiyaç duyduğu zenginleşmenin, refaha ulaşmanın, gelişmenin tek yolu. Şimdiye kadar şehrimizde 14 ürünümüzün coğrafi işaret alması sevindirici" dedi.

Kaynak: İHA