Muğla’nın ilçelerinde turizm sezonu başlarken, lüks otellerin internet sayfalarının kopyalanarak oluşturulan sahte rezervasyon sitelerine karşı tatilciler uyarıldı. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Mustafa Deliveli, dolandırıcılar sahte tatil siteleri ile tatilcilerin tatilini kâbusa çevirdiğini vurgulayarak, "Bu siteleri gördüğümüzde ilgili kurumlara bildiriyoruz. Kısa sürede erişim engeli alıyor. Başka isimle, harf oyunu ve resmi siteye benzeyen adresle yeniden faaliyete geçiyorlar" dedi.

İNTER ÜZERİNDEN TATİL REZERVASYONLARINA DİKKAT

Bodrum, Datça, Marmaris, Fethiye ve Ortaca gibi dünyaca ünlü turistlik ilçelere sahip Muğla'da, lüks otellerin internet sitesini kopyalayanlar, kendilerine ulaşan tatilcileri sahte internet siteler, yüzünden mağdur ediyor. Dolandırıcılar, bu yöntem ile yılda 4 milyon yerli-yabancı turisti ağırlayan kente büyük zarar veriyor. GETOB Başkanı Mustafa Deliveli, "Dolandırıcıların yoğun çalıştığı bir dönem. Zaman geçtikçe satış kanalları da gelişiyor. Tatil arayışında olanlar, acentenin TÜRSAB'a, otellerin de Kültür ve Turizm Bakanlığı'na kayıtlı olup, olmadığını kontrol etmeleri gerekiyor. Sahte hesaplar üzerinden gerçek hesap izlenimi oluşturup, birçok dolandırıcılık vakalarına rastlanıyor" dedi. Güvenli bilgisayar ve gelişmiş internet tarayıcıları kullandığında, sahte tatil siteler ile oltalama atak denilen yöntemlerin tespit edildiğini söyleyen Deliveli, bunlara ilişkin verilen uyarıların tamamen güvenli olmadığını açıkladı. 

SOSYAL MEDYA HESAPLARI DA TEHLİKELİ  

Deliveli, erken rezervasyon döneminde sahte internet sitelerin mantar gibi arttığını ifade ederek, "Bu siteleri gördüğümüzde ilgili kurumlara bildiriyoruz. Kısa sürede erişim engeli alıyor. Başka isimle, harf oyunu ve resmi siteye benzeyen adresle yeniden faaliyete geçiyorlar. Kedi-fare oyunu gibi. Web siteleri kadar tehlikeli olan da sosyal medya hesapları. Paralı reklamlarla sanki o otelin, işletmenin resmi hesabı gibi tatilcilere ulaşıp, sahte telefon numaraları veriyorlar. Bunlar da internetten alınan numaralar oluyor ve tespiti güç oluyor" diye konuştu.  


 

Kaynak: DHA