Rusya’dan talep yağıyor! 1 TIR ürün 2 milyon değerinde… Rusya’dan talep yağıyor! 1 TIR ürün 2 milyon değerinde…

Türkiye’nin portakal ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayan Adana’da halk arasında ‘Kan Portakalı’ olarak bilinen 'Smith Red Blood'ın hasadı sürüyor. Kan portakalı, bahçede kilogramı 12 liradan alıcı buluyor. Türkiye'de 725 bin dönüm alanda üretimi yapılan portakalda, dönüm başına ortalama 5 ton verim alınıyor. İç pazarda da ilgi gören kan portakalı, Rusya, Doğu Avrupa ve Suudi Arabistan'a da ihraç ediliyor.

DALINDA 12 LİRAYA ALICI BULUYOR

Kan portakalının kilogramı şu anda bahçede 8 ile 12 lira arasında satılıyor. Dönüm başına 5 ton verim alınan ancak yurt içinde pek rağbet görmeyen kan portakalı, dünyanın birçok bölgesine ihraç ediliyor. Geçtiğimiz yıl kilogramı 18-20 lira arasında alıcı bulan ürünün bu yıl fiyatının düşük olma nedeniyse hasat bolluğu.

SOĞUKLARLA BİRLİKTE RENGİ DAHA KIRMIZILAŞIYOR

Kış ortasında hasadı yapılan kan portakalı ile bilgi veren Yüreğir Ziraat Odası Başkanı Mehmet Akın Doğan, “Bu portakal Adana’da ekilen portakalın yüzde 1 buçuğu kadar ekildi. Buda ortalama bin 500 dönüm yapıyor. Bu cins portakalın yanında bir de ‘cara cara’ cinsi var. Onun da içi kırmızı ancak dışı normal portakal gibi. Fakat ‘Smith red blood’ın hem içi hem de dışı kırmızı. Bu portakal ocak ayının 20’sinden sonra hasat yapılır ve şubatın ortasına kadar devam eder. Kışın hava sert geçtiğinde bu portakalın rengi daha kırmızı oluyor. Hava bu sene sert geçmediği için rengi çok kırmızı olmadı” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA