İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM’de gerçekleştirdiği basın toplantısında Antalya’daki yerel seçim sonuçlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İYİ Parti’nin olağanüstü kurultay sürecini de değerlendiren Kaya, istişare ve özeleştiri tanımlarına vurgu yaptı.

"MİLLET İRADESİNİ PUSULA EDİNECEĞİZ"

31 Mart 2024 Yerel Seçim sonuçlarının hayırlara vesile olmasını dieyen Kaya, "Demokrasimizin bu yerel seçimlerde de sağlıklı bir sınav vermesi hepimizi mutlu etti. Milletimiz büyük bir olgunluk içerisinde sandığa gitti tercihini ve iradesini ortaya koydu, ülkemizde demokrasimizin sağlıklı işlediğini hepimiz görmüş olduk. Demokrasiler istişare ve tartışma zeminleriyle anlamlıdır, lakin demokrasilerde tartışmaya kapalı tek bir irade vardır, o da milletin iradesidir. İYİ Parti olarak milletimizin sandıkta gösterdiği iradeyi pusula edinip yol haritamızı buna göre belirleyeceğiz. Bu vesile ile vekili olduğum Antalya’mızda seçilerek göreve gelen büyükşehir belediye başkanına ve 19 ilçe belediye başkanına başarılar diliyorum" dedi.

Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü! Çiçeği burnunda başkandan iş birliği sözü!

"ŞEFFAF BİLGİLENDİRMELER BEKLİYORUZ"

Seçilen belediye başkanlarına önerilerde de bulunan Kaya, "İlk 6 ay içinde hazırlamaları gereken Belediye stratejik planında Antalyalı hemşerilerimize vaat ettikleri hizmetleri ve projeleri hayata geçirecek ödenek tahsisi ve yıllık yatırım programlarını hazırlayarak halkımız ve kamuoyu ile şeffaf bir şekilde paylaşmalarını bekliyoruz. Antalya'mızın yararına yapılacak her türlü çalışmada belediye başkanlarımızın yanında olacağımızı, merkezi hükümet nezdinde takip edilmesi gereken hususlarda da belediye başkanlarımız ile birlikte her türlü girişimi yapacağımızı taahhüt ediyorum bu konularda belediye başkanlarımıza kapımız her zaman açık olacaktır" diye konuştu.

"VAATLER KONUSUNDA SIKI TAKİP YAPACAĞIZ"

Seçim öncesi oy toplama üzerinde yadsınamayacak düzeyde etkisi olan 'vaatler' konusuna da değinen Kaya, "Adaylık süreçlerinde vaat ettikleri projelerin, hizmetlerin hayata geçirilmesi konusunda her türlü destekçileri olacağımız gibi bu vaatlerin gerçekleşip gerçekleşmediği konusunda hemşerilerimiz adına sıkı bir takip ve izleme yapacağımızı da belediye başkanlarımızın bilmesini istiyorum" şeklinde konuştu.

"DERDİMİZ SİYASİ RANT KAZANMAK DEĞİL"

Sandıktan çıkan millet iradesine ilişkin görüşlerine de açıklamalarında yer veren Kaya, "2023 genel seçimlerinin ardından, 2024 yerel seçimlerinde, aziz milletimiz iktidara ciddi ve etkili bir uyarıda bulunmuştur.  Kamu yönetimindeki yaşanan israfa liyakatsiz atamalara adil ve şeffaf olmayan ihalelere, keyfiliğe dur demiştir. İYİ Parti olarak, başta Genel Başkanımız Meral Akşener olmak üzere, milletimizin sesini mecliste, kürsülerde dile getirdik, derdimiz siyasi rant kazanmak değildi, milletimizin dertlerine derman olmaktı. İktidarın milletimizin sesine kulak tıkamasından dolayı milletimiz tercihini, yerel yönetimlerde muhalefet partilerine oy vermek suretiyle göstermiştir.  Umuyoruz ki iktidar partisi ve Sayın Cumhurbaşkanı milletimizin sandıkta verdiği mesajı almış ve gereğini yerine getirmek için çalışmalara başlamıştır" ifadelerini kaydetti.

"ÖZ ELEŞTİRİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

İYİ Parti'nin Seçimli Olağanüstü Kongre kararını da masaya yatıran Kaya, "İYİ Parti olarak biz de Sayın Genel Başkanımızın dün yaptığı açıklamayla en kısa sürede, Seçimli Olağanüstü Kongremizi toplayacağımızı kamuoyuyla paylaştık. Milletimizin sandıkta bize verdiği mesajın gereğini yerine getirmek, öz eleştirimizi yapmak ve cumhuriyetimizin ikinci asrında milletimize yaraşır bir ülkenin inşası ve ihyası için üstümüze düşen sorumluluğun farkındayız" diyerek, İYİ Parti’deki kurultay sürecini değerlendirdi.

"TÜRKİYE'NİN SİYASİ DENKLEMİNİ DEĞİŞTİRDİK"

İYİ Parti'nin temellerinin atıldığı dönemleri hatırlatan Kaya, şöyle devam etti; "Hepinizin bildiği gibi 2017 referandumu ülkemiz için tarihi bir yol ayrımıydı. İşte o günlerde Genel Başkanımız Meral Akşener liderliğinde bir avuç cesur insan tarafından İYİ Partimizin tohumları atıldı. İYİ Partinin filizlenmesiyle, Türkiye'nin siyasi denklemi de değişti. Parti'mizin katıldığı ilk Genel seçiminde iktidar partisi meclis çoğunluğunu kaybetti, ilk yerel seçiminde de Ankara ve İstanbul başta olmak üzere birçok Büyükşehir belediyesini de kaybetti. Yani İYİ Parti'nin varlığıyla kazanan Türk demokrasi oldu. Bu anlamıyla İYİ Parti, Cumhuriyetimizin muasır medeniyetlere ulaşma yolunda, ülkemizin demokratikleşme ve kalkınma misyonunun partisidir. Bu misyon devam etmektedir. Türkiye'nin gelecekte İYİ Partiye ve Meral Akşener'e ihtiyacı vardır." 

Önümüzdeki olağanüstü kongrede, sandıkta milletin verdiği mesajı rehber edinerek, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener liderliğinde mevcut misyonunu hayata geçirmek için gerekli istişare ve özeleştiri mekanizmalarını çalıştırarak yeniden yapılanacaklarının sözünü veren Kaya, bu süreçte İYİ Parti Antalya Milletvekili olarak, Genel Başkan Akşener'in ve partinin yanında olduğunu sözlerine ekledi.

Muhabir: DUYGU TEKİN