İYİ Parti Antalya Milletvekili & KİT Komisyonu Üyesi Aykut Kaya, TBMM'de metropollerde şehirleşme ve strateji konularını gündeme getirdi. Fransa'nın başkenti Paris'i örnek göstererek, dünyadaki çoğu metropolün yeni kent tasarımları üzerinde çalıştığının bilgisini veren Kaya, konu başlığı üzerinden Antalya'yı analiz etti. Antalya'nın stratejik bir planı bulunmadığının altını çizen Kaya, gözlemlediği eksiklikler ve izlenmesi gereken yol haritaları hakkında bilgi verdi. 

"İMZA VE ATIN VE KAMUOYU İLE PAYLAŞIN"

Paris'in 15 dakikalık kent konseptini gerçekleştirmek üzere çalışmalarını sürdürdüğünü belirten Kaya, "Peki bizim metropollerimizin hedefleri ne? Stratejik planları var mı?" diye sordu. "Mesela üzülerek görüyorum ki, kendi ilim Antalya'nın da bir stratejik planı yok" diyen Kaya, bir planın yer aldığı yol haritasının vali, milletvekilleri, belediyeler, bakanlıklar, sivil toplum kuruluşları gibi birçok paydaş tarafında belirlenmesi, imza altına alınması ve kamuoyu ile paylaşılması gerektiğini belirtti. 

"ANTALYA NEREYE GİDİYOR?"

Bir proje ve program dahilinde ilerlenmesi ile edinilecek kazanımlara açıklık getiren Kaya, "Böyle yapmalıyız ki vatandaşlarımız şehrinin nereye gideceğini hedeflerini bilsin. Böyle yapmalıyız ki il gündemi sürekli değişmesin. Kaynaklar heba olmasın. Yarım yamalak otoyol projeleri yapılmasın. Antalya yağmur yağdığında altyapı sorunu yaşamasın. Sel felaketlerine sel risklerine hazır olsun. Tarımda ve turizmde önünü görebilsin. Antalya tarımın ve turizmin dışında teknoloji gibi sektörlerde rekabetçiliğini geliştirsin" dedi.

"EXPO YANLIŞ BİR YATIRIMDI"

Antalya'nın bugünkü değeri ile vatandaşın 2 milyar dolar parasının heba olduğunu kaydeden Kaya, "EXPO" üzerinden değerlendirmede de bulundu. Kaya, "Böyle yapmalıyız ki, 2016 yılında 550 milyon dolar harcanan ve yıllardır atıl durumda olan EXPO alanı gibi yanlış yatırımlar yapılmasın. Daha da geç olmadan bu stratejik planın tasarlanması ve uygulamaya alınması gerekiyor ki Antalya’mız kendi potansiyelinin de sunduğu ve hak ettiği şekilde dünyanın en rekabetçi ve yaşanabilir şehirlerinden biri olsun" şeklinde konuştu.
 

Muhabir: DUYGU TEKİN