İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada esnafın yaşadığı sorunlara dikkat çekti. Kürsüde konuşma yapan Kaya, ““Enflasyonun bu kadar yüksek olmasının, faizlerin bu kadar artmasının sorumlusu esnaflarımız mı?” sorusunu yöneltti. 

‘ESNAFIN KEPENK İNDİRMESİ PEK DE UMURLARINDA DEĞİL’ 

Esnaf kefalet kredilerindeki yüksek faiz güncellemesinin sebep olduğu endişelere değinen Milletvekili Aykut Kaya, “TESK verilerine göre ülkemizde yaklaşık 2,2 milyon esnaf bulunuyor ve bunların büyük bir kısmı esnaf kefalet kredisi kullanıyor. Hal böyleyken esnafın kullanmış olduğu kefalet kredisi faiz oranlarının geriye dönük olarak yüksek şekilde artırılması akla iki ihtimal getiriyor. Bu kararı alanlar ya esnafın içinde bulunduğu durumdan haberdar değiller ya da esnafın kepenk indirmesi pek de umurlarında değil” ifadelerini kullandı. 

Kredi Borçluları

‘ENFLASYONUN BU KADAR YÜKSEK OLMASININ SORUMLUSU ESNAFLAR MI?’

Antalya Milletvekili Kaya, enflasyonun bu kadar artmasının sorumlusunun esnaflar mı sorusunu yöneltti Milletvekili kaya, “Enflasyonun bu kadar yüksek olmasının, faizlerin bu kadar artmasının sorumlusu esnaflarımız mı? Enflasyonun ve piyasa faizlerinin bu düzeye çıkmasında esnaflarımızın ne kadar etkisi olmuş olabilir ki? Acaba kaç esnafımızın geliri enflasyon kadar artmıştır ya da satın alma gücü açısından gelir düzeyleri kendini koruyabilmiştir? Peki, geliri reel olarak eriyen esnafımıza kullandıkları kredilerin faizlerini geçmişe dönük yüksek düzeyde arttırmanın makul bir açıklamasını yapabilecek var mıdır?” diye konuştu. 

Esnaflarü

ÜÇÜNCÜ EN ÖNEMLİ SORUN PLANSMAN YETERSİZLİĞİ 

Esnaf kefaletle ilgili ikinci bir meselenin plasman yetersizliği olduğunu vurgulayan Kaya, “Yeni ekonomi modelinin temel amaçlarından biri kısa vadede ekonomiyi soğutup, enflasyonu makul düzeylere çekmek. Ancak bu tür soğuma dönemlerinde özellikle esnafların ve yurtiçi pazara odaklanan firmaların finansal kırılganlığı daha yüksek oluyor. Bu kırılganlığı gözeterek esnafın krediye erişim olanağını artırmak üzere Halk Bankasına acilen plasman aktarılması önem arz ediyor.” dedi.

Aykut Kaya İyi̇ Parti Antalya Mi̇lletvekili 11

ESNAFIMIZ GÜZEL BİR EMEKLİLİĞİ HAK EDİYOR 

Esnafın sorunlarını dile getiren İyi Partili Aykut kaya “Esnafın dile getirdiği üçüncü önemli bir sorun da emeklilik ile ilgili” diyen Milletvekili Kaya, “Bağkurlu esnafın emeklilik prim gün sayısının 9000 günden 7200 güne inmesi ve sosyal güvenlikte adaletin sağlanması konusunda hızlı aksiyon almamız gerekiyor.” Düşünsenize, esnafımızın yanında çalışan kişi 7200 günde emekli olurken istihdam yaratan, vergisini ödeyen, risk alan esnafımız 9000 günde emekli olmaktadır. Bu adaletsizliği lütfen bir an önce ortadan kaldırın.” diyerek sözlerini sürdürdü.

‘ŞİRKETLER DÖVİZ CİNSİ KREDİ KULLANIYOR’

Milletvekili Kaya “TL cinsinden ödemeleri olan ama bu oranlardan kredi kullanmak istemeyen şirketler de hem faizi daha düşük olduğu hem de kur artışına yönelik beklentileri azaldığından dolar, avro cinsinden kredi kullanmaya başladı. Şimdi, bunun ne zararı var diyebilirsiniz. Aslında bu işlem neticesinde şirketlerin bilançolarının kur kırılganlığı artıyor. Yani olur da TCMB kuru kontrol edemezse ya da herhangi bir dış şok nedeniyle kur patlarsa bizim bu yolu seçen şirketlerimiz de patlayacak. Bu nedenle kredi sıkılaşma tedbirlerilerinin gözden geçirilmesi ve belki de kontrollü şekilde kaldırılması gerekiyor.” değerlendirmesinde bulundu. 

Antalya’nın Döviz Katkısı Çok Büyük 3

Muhabir: TAHSİN CAN ÖNALP