İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya, Manavgat’a bağlı Side turizm merkezinde esnafların sorunlarını dinledi. Side esnafının sorunlarının göz ardı edildiğine dikkat çeken milletvekili Kaya, sorunların çözümü noktasında elinden geleni yapacağının sözünü verdi. 

SİDE’NİN İHTİYAÇLARI GÖZ ARDI EDİLDİ

Side’nin hak ettiği ilgiden mahrum bırakıldığını dile getiren İYİ Partili Kaya, turizm merkezinin hem merkezi hükümet hem de yerel belediye tarafından özen gösterilmesi gereken bir nokta olduğunu hatırlattı. Kaya, “Son yıllarda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde kültürel ve tarihi mirasın ortaya çıkarılmasında çok ciddi ve güzel çalışmaların yapıldı. Kültürel ve tarihi varlıkları ortaya çıkartırken buradaki esnafımızın ve vatandaşlarımızın görüşleri alınmamış, onların ihtiyaçları göz ardı edilmiş ve kendilerine yeterli bilgi verilmemiştir” dedi. 

Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince oldu Antalya Orman Bölge Müdürü Zafer Derince oldu

ULAŞIM ESNAFININ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKTİ

Side Karşılama Merkezi’ndeki sorunlara da değinen Kaya, “Burası araçların, taksilerin, dolmuşların, tur otobüslerin, yerli ve yabancı misafirlerin geldikleri ilk nokta. Burası yapılırken Kültür ve Turizm Bakanlığı kendi bildiğini yapmış, esnafımızın görüşlerini almadan, ihtiyaçları göz ardı edilmiştir. Dolmuşçu esnafımız büyük mağduriyetler içerisinde, peronlar yetersiz, kendi aralarında bir keşmekeşlik var. Yine taksici esnafımız merkezin en sonuna doğru atılmış. Her iki esnafımız da daha önce buranın en başındaki yerlerdeydi. Müşteri ilk onları görmek ister” diye konuştu. 

SORUNLARIN ÇÖZÜLMESİ İÇİN YETKİLİLERE SESLENDİ

Kaya, “Buradan yetkileri uyarıyorum. Side Karşılama Merkezi’nin koşullarının esnafın ihtiyaçları göz önünde bulundurularak bir an önce iyileştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde esnafımız, vatandaşımız, misafirimiz perişan olacak. Burada büyük bir kaos bizi beklemektedir. Taksici ve dolmuşçu esnafımızın eski yerlerine taşınabilir. Yine dolmuşçu esnafımızın peron sayıları arttırılmalı. Yine çöp kutularının konması, tuvaletlerin sağlıklı bir şekilde konulması gerekiyor. Bir tuvalet yeri tahsis edilmiş, şu an kapalı durumda. Esnafımız temel ihtiyaçlarını nasıl giderecek? Gelen misafirlerimiz buradaki ihtiyaçları nasıl giderecek?” ifadelerini kullandı.

KISA MESAFELER UZUN SÜREDE AŞILIYOR

Kaya, “Manavgat’tan buraya 15-20 dakikada minibüsle gelen bir misafirimiz, birinci kapıdan ikinci kapıya yarım saatte gidemiyor. 700-800 metrelik bir alandan bahsediyoruz. Bir kez gelen turistin ikinci kez geldiğindeki alışveriş yapma isteği, ilkine göre fazladır. Dolayısıyla bizim turisti Side’ye çekecek bu ulaşım probleminin birinci kapıdan ikinci kapıya kadar çözmemiz gerekmektedir.Golf araçlarının sayısı arttırılmak durumunda. Üniversite öğrencilerimiz burada part-time çalıştırılabilir. Hem onlara ek gelir olur hem de gelen misafirlerimizin beklemesinin önüne geçebiliriz” dedi. 

Muhabir: BÜLENT ÖNER