Bursa'da, İznik Gölü'nde Kübra Özdemir'in (25) erkek arkadaşı Onur Işık (23) ile bindiği jet ski’nin devrilmesi sonucu suya düşüp boğulmasıyla gözler bu spora çevrildi. Türkiye'de 640 kilometre uzunluğundaki sahilleri ve yüzlerce oteliyle yılda 20 milyonun üzerinde yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği Antalya'da turizm amaçlı kullanılan su sporları araçları arasında jet ski de bulunuyor. Kanunen ehliyet aranmayan jet ski'lerin kullanımına Antalya sahillerindeki su sporları firmaları, müşterilerine can yeleği olmadan izin vermiyor. Yüzme bilmeyenler, jet ski’ye bir görevli eşliğinde binebiliyor. İşletmeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Liman Başkanlığı'ndan izinle faaliyet gösterebiliyor. Denizdeki denetimleri ise Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri yapıyor.

"KAÇAK FAALİYET YAPANLAR DA VAR"

Antalya Deniz Ticaret Odası (DTO) Başkanı Ahmet Çetin, oda üyesi 200 civarında belgeli su sporları firması olduğunu söyleyerek, bu işi resmi yapanların dışında kaçak faaliyet gösterenler olabildiğine de dikkati çekti. Denetimlerin, Liman Başkanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlığı ekipleri tarafından yapılabildiğini anlatan Başkan Çetin, kaçak faaliyet gösterenlere yönelik resmi kurumların denetimlerine oda olarak destek verdiklerini ve takipçisi olduklarını dile getirdi.

"TRAFİKTEN MENE KADAR CEZASI VAR"

Jet ski kullanımında ehliyet aranmadığını belirten Antalya DTO Başkanı Çetin, “Sadece can güvenliği açısından bir taahhütname imzalatılıyor. Kaş'tan Alanya'ya kadar bu sporların yapılabildiği istasyonları var ve tamamında denetimler yapılıyor. Şahsi olarak da insanlar jet ski alıp, kayıtlarını yaptırarak kullanabilir. Ticari amaçlılarda ise turizm işletme belgesi olmadan ve belirlenmiş parkuru olmadan kullanamaz. Kurallara aykırı kullanımlar tespit edildiğinde de trafikten mene kadar cezası var" dedi.

Dto Başkani Ahmet Çetin

Kaynak: DHA