Serenay Sarıkaya’nın Sevgilisi Kimdir? Mert Demir Kim? Kaç Yaşında? Serenay Sarıkaya’nın Sevgilisi Kimdir? Mert Demir Kim? Kaç Yaşında?

Jetgiller’de karşımıza çıkan teknolojilerden biri de uçan arabalardı. Pek çok kişinin hayallerini süsleyen bu hizmetin gerçek olabileceği düşünmüş müydünüz? O halde şaşırmaya hazır olun!

Teknoloji ve otomotiv sektörünün gelişmesiyle birlikte dünya yeni bir düzene evriliyor. Tanıklık edeceğimiz yeniliklerin arasında “uçan taksiler” de yer alıyor. İlk olarak Dubai’de kullanılacak uçan taksiler hakkında tüm detaylar aşağıda!

Ucan Taksi Donemi 5

Uçan Taksiler 2026’da Dubai’ye Geliyor!

Dünya üzerinde ulaşımda devrim niteliğinde bir adım atılıyor. Birleşik Arap Emirlikleri hükümetinin Dünya Hükümet Zirvesi’nde yaptığı açıklamaya göre Dubai dünyada ticari uçan taksi hizmeti veren ilk şehir olacak.

2026 yılında seferlerin başlayacağına yönelik bir anlaşma imzalandığı resmi olarak duyuruldu!

Uçan taksi operasyonlarının dünyanın en işlek havalimanı olan Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB), Palm Jumeirah takım adaları, Dubai Marina ve şehrin merkezi Downtown yerleşkesinde başlayacağı belirtiliyor.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en kalabalık yerleri olan ilgili noktalara dört vertiport pisti ve şarj istasyonu inşa edilecek.

Yapılan açıklama doğrultusunda Dubai Uluslararası Havalimanı ile Palm Jumeriah arası yolculuğun 45 dakikadan 10 dakikaya kadar düşeceği tahmin ediliyor. Uçan taksi hizmetinin dünya geneline yayılıp yayılmayacağı ise merak konusu…

Ucan Taksi Donemi 2

Uçan Taksilerin Özellikleri

Uçan taksilerin pilot ve 4 kişilik yolcu taşıma kapasitesine sahip olacağı belirtiliyor. Maksimum uçuş uzaklığının 161 kilometre, maksimum hızın ise saatte 320 kilometreye kadar çıkabileceği aktarılıyor. Toplamda dört istasyonda hizmet verecek olan uçan taksiler bilet karşılığında kullanılabilecek.

Uçan Taksiler Çevre Dostu mu?

Uçan taksilerin şehir içi ulaşımı daha hızlı ve verimli kılacağı bir gerçek. Uçan taksiler tüm bu özelliklerinin yanında çevre dostu özellikleriyle de ön plana çıkıyor.

Uçan taksiler sıfır emisyon hedefleyen sürdürülebilir enerji anlayışıyla piyasaya sürüleceği ifade ediliyor. Uçan taksilerle üretilen sera gazı miktarının, yeryüzü tarafından emilen sera gazı miktarıyla eşitlenmesi amaçlanıyor.

Ucan Taksi Donemi 3

Muhabir: Duygu Tekin