Antalya’nın Kaş ilçesi Çamlıova Mahallesi’nde açılması planlanan mermer ocağına karşı köy halkı büyük tepki gösterdi. Geçimini bereketli topraklardan sağlayan köylüler, ellerinde taşıdıkları pankartlarla, “Mermersiz yaşanır, susuz yaşanmaz” diyerek bölgelerinde mermer ocağı istemediklerini dile getirdi.  

ÇAMLIOVA MAHALLESİ'NDE BULUNAN ÜNLÜ SEDİR AĞAÇLARI ZARAR GÖRECEK

İki yıl önce bölgede aynı konu gündeme gelmiş ancak gelen tepkiler üzerine proje iptal edilmişti. Olası mermer ocağının yapılması halinde dünyaca ünlü sedir ağaçları zarar görecek. Tarımla geçimini sağlayan köylüler, yeraltı sularının yok olması durumunda tarımsal üretimin sekteye uğrayacağını belirtti. 

Çamlıova Mahalle Halkı 1

Çamlıova Mahalle Halkı

ÇAMLIOVA HALKI ÇED TOPLANTISINA KATILMADI

Çamlıova Mahallesi'nde bulunan eski okul binasında gerçekleştirilen Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) toplantısına vatandaşlar davet edildi ancak köylüler katılmadı. Halkın mermer ocağına karşı olduğunu söyleyen Kaş Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Murat Akoy, “ÇED toplantısı yapılamadı. Çevre Şehircilik Bakanlığından yetkililer geldiler. Köylü toplandı. Kaş'tan farklı farklı noktalardan, mahallelerden gelen vatandaşlar, Kaş Meclisi üyeleri, parti temsilcileri ve en önemlisi Çamlıova halkı oradaydı. Kaş’tan Kalkan'dan gelen vatandaşlar da sahip çıktılar. Yaklaşık 200-250 kişi bu mermer ocağını istemediğini toplantıya katılmayacağını söyledi” dedi. 

2022 YILINDA REDDEDİLMİŞTİ 

Ormanlık arazideki ağaçların kesilmesine göz yummayacaklarını söyleyen Akoy, “Muhtar, STK temsilcileri, meclis üyeleri söz aldı. Hepsi bir ağızdan bu ormanlık arazide bulunan ağaçların kesilmesine göz yummayacaklarını söylediler ve toplantıya katılmadılar. Buna istinaden içeride Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan gelenler 'Halk davet edilmiştir ancak bilgilenmek istememiştir' şeklinde tutanak tuttu. Biz de kendi tutanaklarımızı tuttuk. Bunun altına da yaklaşık 250 kişi imza attı. Şimdi Antalya Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne üst yazıyla beraber elimizdeki evrakları göndereceğiz. Buna istinaden büyük ihtimalle Çevre Şehircilik Bakanlığı kurumlardan görüş isteyecektir. 2022'de Orman Genel Müdürlüğü nasıl bu alanlara olumsuz görüş bildirdiyse yine olumsuz görüş bileceğine düşünüyoruz. Çünkü halk bunu istemedikten sonra bir bütün halinde geçmiyor bu işler. Geçmeyecektir de” ifadelerine yer verdi.

ÇAMLIOVA MAHALLESİ İÇİN BÜYÜK TEHDİT UNSURU

Mermer ocağı yapıldığı taktirde köyün jeomorfolojik yapısı bozularak halkın sağlığına tehdit unsuru oluşturacak. Çamlıova Mahallesi’nin içme suyunu sağlayan Dikmen ve Belpınar kaynağı olası mermer ocağında zarar vererek yeraltı ve içme su kaynaklarını yok edeceği belirtildi. Köyün en temel geçim kaynağı ormancılık ve tarım, madencilik faaliyetleri nedeniyle sekteye uğrayıp ağır tahribata neden olacağı ifade edildi. 


 

Muhabir: VİLDAN ÖZKAN