Şubat ayının ikinci haftası sebze ve meyve fiyatları tavan yaptı. Antalya'nın Muratpaşa ilçesinde yaşayanlar için bir geleneğe dönüşmüş olan Cumartesi Pazarı'nda sebze meyve fiyatlarının listesi vatandaşın kesesini zorlayacak. Pazar tezgahlarında zamlı fiyatıyla dikkat çeken salatalığın kilogram fiyatında bu hafta düşüş yaşandı. Pazar tezgahında; domates, kapya biber, ıspanak, yeşil soğan, patates, elma, portakal başta olmak üzere  sebze meyve fiyatları ise 15 lira ile 50 lira arasında değişti. 

ALIŞVERİŞ YOK DENECEK KADAR AZ

Pazarda tezgah açan esnaflar ise vatandaşların sebze ve meyve alışverişinde geçtiğimiz yıla oranla bu yıl büyük bir düşüş yaşandığını belirtti. Pazarcı esnafı, geçtiğimiz yılın Şubat ayında bir pazar çantasının 300 ile 400 lira arasında dolduğuna dikkat çekerken bu yıl söz konusu rakamın en az bin lira olduğunu açıkladılar. Salatalığının geçtiğimiz hafta 50 liradan satıldığı pazarda bugün salatalığın kilosu 40 liradan satışa sunuldu. Domatesin kilosu pazarda 20 ile 50 lira arasında değişkenlik gösterdi. Fiyatların önümüzdeki haftalarda daha da artacağına dikkat çeken pazarcı esnafı, iş yapamamaktan şikayetçi.

Pazar

YEŞİL SEBZELERDE FİYAT DÜŞTÜ

Pazar esnaflarından Ali Arman, ıspanak ile kıvırcığın fiyatlarının geçtiğimiz hafta ile bu hafta aynı olduğuna dikkat çekti. Yeşil soğanın bir bağı geçtiğimiz hafta 15 lirayken bu hafta 10 liraya indi.  Diğer yandan pazarda kültür mantarının kilogram fiyatı kalitesine göre 60 ile 120 lira arasında değişiklik gösterdi. Marulun fiyatı ise geçtiğimiz hafta ile bu hafta 30 lira oldu.

Vestel'de üst düzey atama Vestel'de üst düzey atama

Yeşil ürünlerdeki fiyatlar bu hafta şöyle:

  • Ispanak: 30 lira

  • Kıvırcık: 15 lira

  • Yeşil soğan - 1 demet: 10 lira

  • Marul: 30 lira

Pazar1

KURU SOĞAN İLE PATATESTE FİYATLAR

Pazarcı esnaflarından Halis Öztürk, kuru soğanın kilo fiyatının geçtiğimiz hafta ile bu hafta aynı olduğunu dile getirdi. Kuru soğanın kilosunun 15 lira olduğunu anlatan Halis Öztürk, patatesin kilo fiyatının da geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu haftada 20 lira olduğunu anlatı.

Patates ve kuru soğanın bu hafta fiyatları şu şekilde:

  • Kuru soğan: 15 lira

  • Patates: 20 lira

Pazar6

MEYVE SATIŞI DURMA NOKTASINDA

Pazarcı esnafları Cumartesi Pazarında geçtiğimiz hafta olduğu gibi bu haftada meyve fiyatlarının cep yaktığını anlattı. Vatandaşların alım gücünün düştüğüne dikkat çeken pazarcı esnafları, vatandaşların pazarda ancak sebze ürünlerinden alabildiğini anlattı.

Cumartesi Pazarında bazı meyvelerin fiyatları şu şekilde:

  • Elma: 20 lira
  • Portakal: 15 lira
  • Muz: 45 lira
  • Kırmızı erik: 40 lira

Muhabir: BÜLENT ÖNER