TBMM’de emeklilere yapılacak zamla ilgili gerçekleştirilen teklifle, kısa çalışma gerekçelerine "genel salgın" durumu da ekleniyor ve kısa çalışma ödeneğinden yararlanabilmek için asgari prim ödeme gün sayısı 600’den 450’ye indirilecek. Yapılan görüşmelerde en düşük emekli maaşının 10 bin liraya yükseltilmesine karar verildi. Teklif kabul edilerek yasalaştı.

İLAVE İSTİHDAM SAĞLANMASI

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yüzde 49,25 zam teklifini içeren madde, Meclis Genel Kurulu'nda kabul edildi. İlave istihdamın sağlanması ve özel politika gerektiren kadın, genç ve mesleki yeterlilik belgesi sahibi olan işsizlerin istihdamının desteklenmesi için verilen teşvik, 31 Aralık 2025’e kadar devam edecek ve uygulamanın 31 Aralık 2026’ya kadar uzatılabilmesi için Cumhurbaşkanına yetki verilecek. En düşük emekli aylığı, ocak ödeme döneminden itibaren uygulanmak üzere 7 bin 500 liradan 10 bin liraya yükseltilecek. İşverene asgari ücret desteği 2024’te aylık 700 lira olarak uygulanacak. Emekli maaşlarına yapılacak zam oranı yüzde 49.25 olacak.

GENEL SALGIN DURUMU

TBMM’de ki görüşmelerde son dönemde artan üst solunum yolu rahatsızlıklarına yönelik olarak kısa çalışma yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Kısa çalışma yönetmeliğine genel salgın durumu ibaresi eklendi.

Başkan Böcek: "Antalya'dan Berlin'e kadar..." Başkan Böcek: "Antalya'dan Berlin'e kadar..."

Muhabir: BÜLENT ÖNER