‘Kadın odaklı belediyecilik’ anlayışıyla hareket eden Konyaaltı Belediyesi, bu konuda Antalya’da bir ilke imza attı. Türkiye’de 54 ilde, Antalya’da ise sadece Konyaaltı Belediyesi’nde gerçekleştirilen Kadının İnsan Hakları Eğitim Programı’na (KİHEP) katılan kadınlar sertifikalarını aldı. Sertifika alan kadınlar, kadına yönelik şiddetle mücadele, kadın hakları, yasalar ve kadın örgütlenmesi ile siyaset konularında uzun bir eğitimi tamamlamış oldular. 34 kadının katıldığı 16 hafta süren eğitimde, kadınlara kadına yönelik şiddetle mücadele, kadın hakları, yasalar ve kadın örgütlenmesi ile siyaset konularında eğitim verildi. Eğitimi başarıyla tamamlayan kadınlar sertifika töreni ile diplomalarını aldı.

"KADIN CİNAYETLERİNİN ÖNÜNE EĞİTİMLE GEÇEBİLİRİZ"

Konyaaltı Belediye Başkanı Cem Kotan, "Bu eğitim Antalya'da ilk defa Konyaaltı Belediyesi'nde yapıldı. Eğitimlerimizi sürdüreceğimizin sözünü de burada veriyorum. Kadın cinayetlerinden, kadına şiddete kadar kadının yeri ülkemizde kötü bir noktada. Bunun önüne ancak eğitimle geçebiliriz. Örgütlenerek geçebiliriz" ifadelerini kullandı.

"17 BİN KADINA ULAŞTIK"

KİHEP Program Sorumlusu Hande Yüksel ise, "Program Türkiye'de 54 ilde gerçekleşti. Programımız ile 17 bin kadına ulaştık. Bugün burada 34 kadına daha sertifika vereceğiz. Çok heyecanlıyız. KİHEP ile yolu kesişen her kadın kendi hayatında bir takım dönüşümler yaşıyor. Sonrasında da çevresindeki kadınların hayatını etkiliyor" dedi.

Kaynak: BÜLTEN