Antalya'nın Korkuteli ilçesinde bulunan Mantar Evi'nde 31 Mayıs ile 1-2 Haziran tarihlerinde “Ubuntu Çocukları ve Barış” başlığında 1. Ubuntu Kültür ve Sanat Çalıştayı düzenlenecek. Etkinliğin sonundna elde edilen gelirlerin, ailesi zor durumda olan çocukların eğitimine ayrılacak.

ANTALYALI RESSAM VE HEYKELTRAŞLAR EĞİTİM İÇİN HAREKETE GEÇTİ

Antalya Korkuteli'nde bulunan Mantar Evi'nde Antalyalı ressam ve heykeltraşlar 1. Ubuntu Kültür ve Sanat Çalıştayı düzenliyor. Ressam ve heykeltıraşlar Mantar Evi Bahçesi'nde performanslarını sergileyip, ürettikleri eserleri ailesi zor durumda olan çocukların eğitimine katkı için Ubuntu Gönüllüleri Derneği’ne hediye edecekler.

ÇALIŞTAYDA YER ALAN SANATÇILAR

Çalıştay’a katılacak ressamlar arasında Antalyalı sanatseverlerin yakından tanıdğı Sinan Demir, Mehmet Emin Erşan, Yusuf Kemal Çankaya, Gülay Eroğlu, Ümmü Gülünek, Berrin İlhan, Hande Rastgeldi, Nevin Yavuz, Semih büyükkol, Harun Yiğit, Sibel Öztüzün yer alıyor.  Etkinlik gönüllüleri arasında Minik ressam Algida İsmailova da bulunuyor. Heykeltıraş Cem Güney Çevikkbaş'da 3 gün boyunca etkinlikte yer alacak. 

KÜLTÜR VE SANAT ÇALIŞTAYI KONSERLE SON BULACAK

1. Ubuntu Kültür ve Sanat Çalıştayı’nın kapanış gecesinde elde edilecek gelirler de ailesi zor durumda olan çocukların eğitimi için Ubuntu Gönüllüleri Derneği’ne aktarılacak. Gece boyunca  Halk ozanı İhsan Güvercin ile Muharrem Altınbilek ve ekibi  müzik performanslarıyla etkinlik konuklarıyla birlikte olacaklar. 

KORKUTELİ MANTAR EVİ HER YIL SANAT ETKİNLİKLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Korkuteli’nde mantar odaklı otantik ürünleri ve yemekleriyle bir Türkiye markası haline gelen Mantar Evi’nde her yıl kültür sanat odaklı Ubuntu etkinlikleri düzenleniyor. Bu etkinlikleri düzenleyen Ubuntu Gönüllüleri bu yıl dernek çatısı altında bir araya geldiler. Sanat etkinliklerinin, yazar okur buluşmalarının, müzik performanslarının yer aldığı etkinliklerin 6’ıncısı geçtiğimiz yıl "Barış" teması altında Dünya Barış Günü olarak kutlanan 1 Eylül’de gerçekleştirilmişti. Etkinliklerin genel koordinatörlüğünü yapan Yazar Kamile Yılmaz, Ubuntunun “Biz varsak ben varım” felsefesi olduğunu belirterek, “Ubuntu; adalet, dayanışma, paylaşım anlamına gelir. Olanın olmayanla paylaşması, biz tokken kimse açlık ya da susuzluktan ölmesin demektir. Bu felsefeye bağlı şekilde anne babası yaşamını yitirmiş ve anne babası cezaevinde olanlar öncelikli olmak üzere, çocukların eğitimine katkıda bulunmak için Ubuntu etkinlikleri düzenliyoruz.” dedi.

ÇALIŞTAY ÇOCUKLARIN EĞİTİMİNE DESTEKTE BULUNACAK

Çalışmalarını önceki yıllarda Ubuntu Gönüllüleri adıyla yürüttüklerini belirten Kamile Yılmaz, “Bu yıl derneğimizi kurduk. Her Pazartesi düzenli toplantılarımızı yapıyoruz. Hedefimiz ailesi zor durumda olan çocukların ücretsiz eğitimine yönelik vakıf ve vakfa bağlı Ubuntu Köyü kurmak.  Ubuntu Gönüllüleri olarak üniversitede okuyan 13 gencin eğitimini üstlendik. Bu sayıyı kısa sürede ikiye üçe katlayarak ‘öteki’ ailelerin çocuklarının çaresizliğe yenik düşmemesi için çabalarımızı devam ettireceğiz.” İfadelerini kullandı.

İMZA GÜNÜ DÜZENLENECEK

Korkuteli Mantar Evi’nde düzenlenen Ubuntu etkinliği içinde bu yıl da Ubuntu yazarları okurlarıyla buluşacak.  Ubuntu Yayınları arasında kitapları çıkan yazarlar kitaplarını imzalayacaklar. Kitap satışlarından elde edilen gelirler de eğitime katkı için Ubuntu Derneği’ne aktarılacak.  
 

Muhabir: DUYGU TEKİN